M1 İşlemcili Mac Bilgisayarlar İçin Linux Uyarlandı

Safari 15 Kullanıyorsanız Dikkat! Kişisel Bilgileriniz Çalınabilir!

Yeni nesil ARM temelli M1 işlemcili Mac bilgisayarlarda çalışabilen bir Linux geliştirildi. Bu sayede bu öncü ürünleri kullananların yeni bir işletim sistemi seçeneği olmuş oldu.

Yeni derlenen bir Linux dağıtımı Apple’ın M1 işlemcili bilgisayarlarında çalışabiliyor. Corellium isimli bir güvenlik firması, iOS’un sanallaştırılmış bir sürümünü güvenlik testleri için sunmaktaydı. Bu firma, şimdi de Ubuntu’nun M1 işlemcide başarılı bir şekilde çalışmasını sağladı. Ayrıca kullanım için bir yol haritasını da yayınladı. Ubuntu’nun standart arayüzünü taşıyan bu sistem USB desteği de sunmakta.

Corellium ekibi bu işletim sistemini M1 temelli bilgisayarda nasıl çalıştırdıklarını detaylıca anlattılar.  Detaylı bir okuma yapmak isteyen takipçilerimiz Corellium sitesine göz atabilir. Apple’ın mobil işlemcileriyle paralellikler taşıyan M1 işlemcisi içerdiği kendine has özellikleriyle bu dönüştürmeyi zor bir hale getirmiş.

Bir başka zorluk ise  M1 Maclerin birden fazla işletim sistemini boot edecek şekilde tasarlanmamış olması. Apple’ın yazılım mühendisliği yetkilisi Craig Federighi, daha önceden diğer işletim sistemlerine olan başlatma desteğinin olmayacağını söylemişti. Görselleştirme ve basitlik ne kadar Apple’ın ana planı olsa da çalışkan mühendisler bunu bir şekilde aşmayı başarmışlar.

M1 işlemcili Mac üzerinde Linux nasıl çalışıyor?

Hector Martin isimli genellikle Linux’ü farklı donanım varyasyonlarına uyarlayan bir gelişimci de Linux’ün M1 Maclere uygun bir versiyonunu hazırlamakla meşgul. Geliştiricilere göre Apple’ın M1 işlemcisinin performans avantajı bulunuyor. Bu sebeple aynı mimari temellerine dayanacak çok sessiz ve performanslı bilgisayarlar oluşturma potansiyelinden etkilenmiş gibi görünüyorlar. Linux üzerine çalışan Linus Torvalds bu konu hakkında Kasım’da yaptığı açıklamada “Linux çalıştıran ARM tabanlı bir dizüstü bilgisayarı uzun zamandır bekliyordum.” demişti. Torvalds, “Yeni Air neredeyse mükemmel. İşletim sistemi hariç” diye eklemişti.

Corellium yöneticisi Chris Wade, heyecan uyandıran çalışmalarının Mac Mini M1 üzerinde çalışmalarını “tamamen kullanıma uygun” diye tanımladı. Üstelik USB üzerinden rahatlıkla kullanılabiliyor. Bu sistemin tek sorunu ise kablolu bir ağ dongle’ı ile ancak internete bağlanabiliyorsunuz. Kablosuz ağların kullanılmaya başlanabilmesi için yazılımcıların bu yeni işlemci ile Linux kerneli arasındaki birtakım uyuşmazlıkları tamamen çözmek durumunda. Corellium ayrıca bu beta projeyi denemek isteyenler için bir kullanım kılavuzu da yayınladı.

Corellium Apple işletim sistemleri üzerine oldukça tecrübeli. Sanal iPhonelar üzerinde güvenlik araştırmaları için ortam sağlıyorlar. Bu çalışmalar Corellium’u Apple ile sık sık davalarda karşı karşıya getiriyor. Geçen seneki bir davayı Corellium’a karşı Apple kaybetmişti.

İlgili haberler

>> M1 işlemcili Mac cihazlarda iPhone ve iPad çalışmayacak

>> Apple 3nm için rakiplerini saf dışı bıraktı