Rolls-Royce Elektrik Pazarına Üst Perdeden Giriş Yapacak

Rolls-Royce Elektrik piyasasına ortağı BMW ile hazırlanıyor

Rolls-Royce elektrik piyasasına giriş yapmaya hazırlanıyor. Markadan beklenildiği gibi yüksek profilli modeller yolda. Yeni oluşturulacak lüks model ailesi elektrikli araçlardan oluşacak.

2016 yılında beğeniye sunulan elektrikli konsept araçları 103EX sonrasında uzun bir sessizliğe gömülen Rolls-Royce, bu yılın sonunda elektrikli modellerini detaylandırmayı planlıyor.

Edinilen bilgilere göre firma halihazırda elektrikli bir Phantom prototipini Münih’te üretmiş durumda. Geliştirme çalışmaları ise firmanın bağlı olduğu BMW ile birlikte sürüyor. Britanyalı otomobil firmasının, Phantom’un elektrikli bir modeli yerine tamamen sıfırdan tasarlanan bir model ailesini meraklılara sunması bekleniyor. Phantom prototipinin sadece güç ünitesi ve aktarma organları için bir test aracı olarak kullanıldığı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz yılın sonlarında BMW, Almanya’da Silent Shadow markasını patentledi. Rolls-Royce firmasının Silver Shadow ismiyle 1965 ila 1980 arasında ürettiği bir model isminin bulunması bu patentin sebebini açıklıyor olabilir.

Silent Shadow modelinin nasıl görüneceği ya da detayları hakkında belirsizlik sürse de BMW’nin yakın zamanda tanıttığı iX modelinin bu aracın platformuna öncülük edebileceği düşünülüyor. Elektrikli otomobillerin üretimine öncelik veren BMW ailesinden Rolls-Royce CEO’su Torsten Müller-Ötvös de markanın hibrit seçeneklerini atlayarak ar-ge bütçesini doğrudan elektriğe yönelteceğini doğruladı. Ayrıca 2011 Cenevre fuarında gösterilen arkadan itişli 102 EX modelinin tek seferlik elektrikli versiyonun üzerinden de bir on yıl geçmiş durumda. Ünlü otomobil üreticisi bu modeli müşteri kitlesinin elektrikli modellere olan tepkisini ölçmek için satışa sundu.

Rolls-Royce Elektrik pazarında BMW ile ortaklık etmeyi sürdürüyor

Müler-Ötvös, 2003’ten bu yana üretilen V12 motorun geleceği hakkında sorulan sorulara, “Paramızı yatırdığımız yatırımları seçme konusunda akıllı adımlar atmamız gerekiyor. Daha büyük firmaların hibrit ve diğer teknolojilere yönelmesi normal. Ve fakat biz kesin bir seçim yapmalıyız.” cevabını vermişti.

Silent Shadow modelinin geliştirilmesi süreci BMW i7 modeliyle paralel ilerliyor. BMW’nin üst düzey elektrikli modelinin Mercedes’in EQS modeline rakip olması bekleniyor. Bu da iki modelin 2022’de piyasaya çıkacak olan yedinci jenerasyon BMW 7 Serisi araçlarını temel alacaklarını gösteriyor. Kaynak durumlarına bağlı olarak bu iki modelin aynı batarya firması olan Çin menşeili CATL ile ortaklık etmesi bekleniyor.

Rolls-Royce Silent Shadow’un Bentley ve Maybach’ın üretmeyi planladığı lüks SUVlerle de rekabet etmesi bekleniyor. Bunun yanında bu üç firmayla rekabet etmeyi amaçlayan Hongqi markasının E-HS9 modelinin de global market rekabetine katılacağı açıklandı. Rolls-Royce’un ayrıca Cullinan’ı biran önce elektrikli olarak dönüştürmeye de odaklandığı düşünülüyor.

İlgili haberler

>> Elon Musk, Dünyanın En Zengin İnsanı Unvanını Kaybetti

>> Cadillac İnsanları Dronelarla Uçuracak!