Aşı Koronavirüsü Bitirebilecek Mi? Yanıtı Pek Olumlu Değil

Aşı pasaportu çiplerle

Birçok kişinin aklında aşı koronavirüsü bitirebilecek mi sorusu dolaşıyor. Özellikle son dönemlerde bu çok daha fazla sorulmaya başlandı. Hadi gelin konuyla ilgili bütün detaylara birlikte göz atalım.

Hem Türkiye’de hem de dünyada aşı çalışmaları çok büyük bir hızla devam ediyor. Özellikle Avrupa ve ABD gibi ülkelerde müthiş bir aşılama hızı yakalandı. Peki bu tek başına yeterli olacak mı? Bilim insanları ve sağlık uzmanları tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa aslında bu tam olarak yeterli değil. Aşı ile birlikte salgını tamamen atlatmak mümkün olmayacak.

Tüm bunlara ek olarak sosyal mesafe ve maske gibi kurallara uyulması gerekiyor. Türkiye’de özellikle son dönemlerde vaka sayısında büyük bir artış yaşandı. Bunun nedeni kısıtlamaların kaldırılması olarak görülebilir. Sosyal mesafe ve maske gibi kuralların hiçe sayılması burada büyük bir problem teşkil ediyor.

Aşı koronavirüsü bitirebilecek iddiaları doğru değil

Küresel çapta etkili olan Covid 19 pandemisi ne yazık ki bir türlü durdurulamıyor. Özellikle Türkiye’nin bazı bölgelerinde daha fazla tehlike oluşturduğunu söyleyebiliriz. Peki bu durumda aşı nasıl bir etkiye sahip? Alanında son derece nitelikli olarak bilinen bilimsel dergilere göre koronavirüs ne yazık ki aşı ile tamamen ortadan kalkmayacak.

aşı koronavirüsü bitirebilecek

Kısa bir süre daha insanlar arasında dolaşım halinde olacak. Fakat aşılar burada virüsü etkisiz eleman haline getirecek. Daha önceden vücut bu virüse alışkın olduğu için vücuda girmesi durumunda onu hemen yok edebilecek. Böylece fazla zarar vermeden vücuttan atılabilecek. Ancak virüsü kapanlar bunu yaymaya devam edecek.

Uzmanlar bireysel önlemlere dikkat çekiyor

İspanyol gribi gibi bazı gripler bir dönem adeta koronavirüs gibi yayıldı. İnsanların ölümüne ya da hastalanmasına neden olan bu tür virüsler ne yazık ki hızlıca ortadan kalkmadı. Bunun yerine aşama aşama yeryüzünden silindi.

Aşı gibi faktörlere rağmen ne yazık ki koronavirüs de hayatımızdan hemen çıkmayacak. Muhtemelen uzun bir süre daha bizlerle beraber yaşayacak. Peki siz aşılar konusunda ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> HepsiBurada Uçak Bileti Satmaya Başlayacak İşte Kurdukları Yeni Platform

>> Jahrein ve Gaga Bulut Birbirine Girdi: İşte Merak Edilen Tüm Detaylar.