Aşı Olmayanlara Seyahat İzni Verilmeyecek İşte Yeni Kuralın Detayları

Aşı Olmayanlara Seyahat İzni Verilmeyecek İşte Yeni Kuralın Detayları

Koronavirüs aşısı ölümlere neden
Google News Abone Ol

Pandemi nedeniyle, aşı olmayanlara seyahat izni verilip verilmeyeceği büyük tartışma konusuydu. Yapılan son açıklamalar, bu konuda sert tedbirlerin geldiğini gösteriyor.

Havacılık sektörü salgından en fazla etkilenen sektörlerden bir tanesi oldu. Havacılık kuralları adeta yeniden yazıldı diyebiliriz. Bu nedenle havayolu ulaşımı son derece tuhaf günlerden geçiyor diyebiliriz. Elbette hızlı bir şekilde pandemi öncesine dönmek mantıklı değil. Bu nedenle şirketler bazı önlemler almak zorunda.

Aşı olmayanlara seyahat izni tartışması devam ediyor

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa, pandeminin hemen ardından önemli değişiklikler bizi bekliyor. Koronavirüs aşılarının olup olmadığı ve diğer tüm hastalık ile alakalı dökümanlarınız talep edilecek. Tüm sağlık durumları, gidilecek ülkenin hükümeti ile paylaşılacak.

aşı olmayanlara seyahat izni

Tüm bunlara ek olarak yaptığınız testler yine aynı platforma gidecek. Böylece sizler için karantina önlemlerinin geçerli olup olmayacağı kesin olarak belirlenecek. Kurumun esas amacı elbette karantina konusunda daha işlevsel kararlar alabilmek. IATA Genel Direktörü ve CEO’su Alexandre de Juniac tarafından yapılan açıklamalar bize neyin önemsendiğini gösteriyor.

Alexandre de Juniac, “Bunu önümüzdeki aylarda faaliyete geçen çeşitli seyahat balonlarının ve halk sağlığı koridorlarının ihtiyaçlarını karşılamak için piyasaya sunuyoruz” ifadelerine yer vererek gerçek amaçlarının seyahati daha güvenli hale getirmek olduğunu söyledi.

Gittikleri ülkelerde Seyahat problemleri ile karşılaşmak istemeyen havayolu firmaları, Travel Pass denilen bu sistemi çok işlevsel bir şekilde kullanacak. Yani çok daha sıkı tedbirlerin geldiğini söyleyebiliriz. Aşı olmayanlara seyahat izni verilmemesi ise yine bu alınacak önlemlerin bir parçası olacak. Dünya çapında korku hakim olduğu için muhtemelen birçok kişi bu kurallara hiç sorun çıkarmadan uyacak.

Birçok ülkede aktif olan virüsün en büyük özelliklerinden birisi de hiç şüphesiz hızlı bir şekilde yayılabilmesi. Bunun olmasını istemeyen yetkililer, daha sıkı tedbirler ile ülkelerine girip çıkanları kontrol edecek. Aşı olmayanlara seyahat izni verilmemesi ise bu kontrollerin bir parçası olacak.

Peki siz alınan bu yeni kararlar ile alakalı ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Maskesiz Hayatın Başlayacağı Tarih Açıklandı: İşte O Tarih

>> Çin Yeni Koronavirüs Tedbirleri Alıyor: Tuvalet Kullanımı Yasaklanabilir


CEVAP VER