Google Haritalar Rusya’daki Yolu Önermekten Vazgeçti İşte Nedeni

Google Haritalar Rusya’daki Yolu Önermekten Vazgeçti İşte Nedeni

Google Haritalar Rusya'daki yolu
Google News Abone Ol

Dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından bir tanesi olarak bilinen Google Haritalar, Rusya’daki yolu önermekten tamamen vazgeçti. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

Google Haritalar, hem adres bulmak hem de yol tarifi almak için son zamanlarda daha fazla kullanılmaya başlandı. Dünyadaki en soğuk yerleşim yerlerinden bir tanesi olarak bilinen bölgeyi yol güzergahı olarak önermesi ise her şeye rağmen tepki toplamıştı. Normal şartlarda Google en kestirme ve en doğru yolu kullanıcılara sunarak onların iyi bir yol bulmasını sağlar.

Ancak ne yazık ki geçtiğimiz günlerde Google tarafından önerilen bir yol adeta ölüm makinesi çıktı. Bundan kısa süre önce 18 yaşındaki bir genç donarak hayatını kaybetti. Yakutsk olarak bilinen bu şehir, birçok kişinin donarak ölmesine neden olmuştu. Rusya’da daha çok soğuk olması ile bilinen bu şehirdeki yolun, önerilenlerden çıkarıldığı ifade edildi.

Google Haritalar Rusya’daki yolu bundan sonra önermeyecek

Google tarafından yapılan bir açıklamaya göre, kemikler yolu olarak da bilinen bu yol normal şartlarda pek kullanılmıyor. Ancak yakutsk ile magadan arasındaki mesafeyi en az 3 saat kısaltması orayı cazip kılıyordu. YouTube genellikle daha kestirme olan yolları öneriyor. Ancak bu defa kestirmeye giden yol açıkçası ölüme giden bir yola dönüştü.

Google Haritalar Rusya'daki yolu

Her ne kadar Google olaydan sonra bu bölgeyi önermekten vazgeçse bile yinede ağır eleştiriler almaktan kurtulamadı. Rusya’daki kullanıcıların önemli bir bölümü Yandex platformunun çok daha fazla yerel bilgiye sahip olduğunu söylüyor. Google Haritalar Rusya’daki yolu önermekten vazgeçti ancak yine de onun yanlış bilgi vermesinden dolayı hayatını kaybeden birisi oldu.

Kemikler yolu olarak bilinen ve Google tarafından önerilmeyen bu yol, sevvostlag çalışma kampındakilerin zorla çalıştırılması ile yapılmıştı. Fakat ilginç bir şekilde yol yapımı devam ederken binlerce kişi hayatını kaybetti. Bu nedenle pek iyi bir şöhrete sahip olduğu söylenemez.

Tüm bunlar üzerine Google Haritalar, Rusya’daki yolu hiç yokmuş gibi gösterdi. Böylece sürücülerin ıssız yerlere girip hayatlarını kaybetmelerinin önüne geçti. Sizce böyle bir kazanın yaşamasında Google’ın payı var mı? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> YouTube Yorumlarda Nefret Söylemleri Yer Almayacak Katı Kurallar Geliyor

>> Yapay Zeka Çözülmesi İmkansız Problemi Hemen Çözebildi. İşte O Problem


CEVAP VER