Benzinli Arabaların Satışı Avrupa Tarafından Tamamen Yasaklanıyor

Lamborghini elektrikli otomobil

Benzinli arabaların satışı büyük engellere takılabilir. Avrupa Parlamentosu, 2035’ten itibaren AB’de yeni gaz ve dizel otomobil satışını etkili bir şekilde yasaklamak için bir yasayı resmi olarak onayladı. Elektrikli otomobil çözümleri AB tartışmasında en önde gelenlerden birisi.

Hareket, AB’nin elektrikli araçlara geçişi hızlandırma ve iklim değişikliğiyle mücadele etme çabalarının bir parçası. Birliğin yaklaşımları son derece açık ve tüm yasaları gerçekleştirecekler gibi görünüyor. Bu süreç dünya örgütleri tarafından başlatıldı ve bugüne kadar durmadı. Kurallar, otomobil üreticilerinin önümüzdeki on yılın ortalarında satılan yeni otomobillerden CO2 emisyonlarını ortadan kaldırması gerektiği anlamına geliyor.

Benzinli arabaların satışı yasalarla engelleniyor

Yeni yasa 2030’da 2021 seviyelerine kıyasla yeni satılan otomobillerden %55 kesilmiş CO2 emisyonu belirleyecek. Bu yaklaşık%37’lik mevcut hedeften çok daha yüksek. Bu alandaki genel görüş hemen tüm yasaları uygulamaya koymalarıdır. Ancak teknolojik sınırlamalar, özellikle bugünlerde buna pek izin vermiyor.

Benzinli arabaların satışı

AB ülkeleri geçen Ekim ayında milletvekilleri ile anlaşmayı kabul etti ve üye devletlerin bu yıl Mart ayında nihai onay alması bekleniyor. Birçok Avrupalı otomobil üreticisi elektrifikasyona büyük yatırım yaptı. Fransa, Almanya, Hollanda, Danimarka, İngiltere vb.

Otomobil şirketleri tamamen elektrikli araçlara geçeceklerini açıklıyor

Volkswagen, 2033’te sadece Avrupa’da elektrikli araç üreteceğini açıkladı. Ayrıca BMW ve Mercedes aynı hikayeye sahip. Özellikle BMW, otomobil şirketlerinin yoğun benzin çözümlerini dönüştürmek istiyor. Bazı modellerde bunu büyük oranda başardığını görüyoruz. Yoğun bir şekilde rekabet edebilmesi için bu şart.

Benzinli arabaların satışı artık iyiden iyiye düşecek. Tesla bu pazarda lider olmasına rağmen, diğer şirketlerin rekabetçi fikirleri var. Tesla otomotiv dünyasını değiştirmeye başladı. Er ya da geç tüm şirketler bu stratejiyi kabul edecektir. Peki bu son gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Tüm fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Elektrikli Otomobillerde Yıldırım Hızında Şarj Teknolojisi Geliyor

>> Tesla Otomobili Alevler İçinde Kaldı: Kimse Ne Olduğunu Anlamadı