Benzinli ve Dizel Araçlar Yasaklanıyor: Çevreciler Durumdan Memnun

Benzinli araç kararına

Benzinli ve dizel araçlar için önemli kararların alındığı günlerden geçiyoruz. Artık bu tür araçların kullanılması tamamen yasaklanıyor.

Benzinli ve dizel otomobiller çevre felaketlerine yol açabiliyor. Özellikle birçok çevreci grup bu tür araçların yasaklanması için adeta lobi faaliyeti yürütüyor. Konuyla ilgili yapılan çalışmalar ile birlikte bu araçların yasaklanmasına karar verildi. Böylece daha çevreci olan elektrikli araçlara yönelim sağlanacak.

İçten yanmalı motorlara sahip olan bu tür araçlar uzun bir süredir dünya gündemini yoruyordu. Avrupa Birliği parlamentosu tarafından yapılan bir oylama sonucunda bu tür araçların yasaklanması için karar çıkartıldı. 2035 yılında bu tür araçların satışı tamamen yasaklanıyor.

Benzinli ve dizel araçlar için son tarihler

Avrupa Birliği parlamentosu tarafından alınan bu karar 2035 yılını çok önemli bir milat olarak belirliyor. Avrupa’da temsilciler somut adımlar atmak istediklerini defalarca belirtti. Otomobil üreticileri ise tarihin biraz daha ileriye alınmasını istiyor. Birdenbire bu araçların bırakılması kolay olmayacak.

Benzinli ve dizel araçlar

Tesla dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi olarak biliniyor. Ancak önümüzdeki yıllarda rekabet çok sert bir şekilde artış gösterecek. Mercedes ve Volkswagen başta olmak üzere birçok marka bu alanda ciddi yatırımlara sahip. Aslına bakacak olursak bu yatırımlar biraz da endişeden kaynaklı.

Avrupa Birliği sıfır emisyonu amaçlıyor

Avrupa Birliği tarafından sıfır emisyonlu araba teşvikleri yapılacak. 2030 yılında hedeflerine büyük oranda ulaşmayı amaçlayan Avrupa parlamentosu 2035 yılında ise bu hedefin tamamlanmasını umuyor. İçten yanmalı motoru terk eden Avrupa böylece tamamen elektrikli çözümlere yöneliyor. Özellikle son yıllarda bu çok daha açık bir şekilde görülebiliyor. AB içerisinde yer alan çevreci kanat içten yanmalı motora sahip otomobil istemiyor.

Otomotiv üreticileri eğer bu sürece uyum sağlayabilirse kazanan taraf olacaklar. Ancak bu geçiş süreci tahmin edildiği kadar kolay olmayacak. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Otomobil Fiyatlarında Bir Yükseliş Daha Yaşanacak: Tedirginlik Zirvede

>> Yakıt Harcamayan Otomobil Geleceğin Teknolojisi Olacak