Otomobil Fiyatlarında Bir Yükseliş Daha Yaşanacak: Tedirginlik Zirvede

Sony ve Honda

Otomobil fiyatlarında bir yükseliş daha yaşanması bekleniyor. Bu yeni yükseliş ile birlikte artık araçların fiyatları neredeyse alınamayacak düzeye ulaşacak.

Hem Türkiye’de hem de dünyada otomobil fiyatlarında çok sert yükselişler görüyoruz. Bu yükselişlerin ana kaynağı hiç şüphesiz çip krizi ile bağlantılı. Ayrıca araçlarda kullanılan metallerin fiyatlarında gerçekleşen fiyat artışları yine bu durumu tetikliyor.

Genel olarak baktığımızda tek problem sadece bunlar değil. Aynı zamanda Türkiye kaynaklı bazı döviz atakları nedeniyle çeşitli problemler ortaya çıkabiliyor. Ne yazık ki ülkede otomobil fiyatları diğer ülkeler ile kıyaslandığında çok daha yüksek şimdilerde beklenen yeni kriz ise kablolarla ilgili. Kablo fiyatlarındaki artış otomobil fiyatlarını ciddi oranda yükseltecek.

Otomobil fiyatlarında bir yükseliş dalgası

Küresel çapta otomobil fiyatları artış gösterirken yeni bir kriz daha ortaya çıktı. Elektroniklere nazaran otomobillerde daha fazla kablo kullanılması bu krizi tetikliyor. Kullanılan otomobillerin iç haberleşmesini ve pencere kontrolünü sağlayan teknolojiler kablo altyapısı ile kuruluyor. Bu kablo altyapılarının fiyatlarının artması işi korkunç bir boyuta ulaştırdı.

Otomobil fiyatlarında bir yükseliş

Kablo fiyatlarında yaşanan artışlar artık otomobil fiyatlarının üstünü kapatacağı bir düzeyde değil. İşte tam da bu nedenle ciddi oranda kablo fiyatlarında artış bekleniyor. Bu aynı zamanda otomobillerin beklentilerin üzerinde fiyat artışına gitmesi ile sonuçlanacak. Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş nedeniyle kablo ürünleri tedarik edilemiyor.

Kablo üretimi başka ülkelere kaydı

Kablo üretiminin Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerden Meksika gibi ülkelere doğru kaydığını görüyoruz. Ayrıca Tunus, Sırbistan, Romanya ve Fas gibi ülkelerden yine bu tür kabloların ithali gerçekleştiriliyor. Durum böyle olunca tedarikten kaynaklı fiyat artışları yaşanıyor.

Dünya geneline bakacak olursak otomobil fiyatları beklentilerin üzerinde yükselecek. Türkiye’de ise bu durum daha şiddetli bir şekilde yaşanacak gibi görünüyor. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Otomobil Satışlarında Artış Yaşanıyor: Herkes Çok Şaşkın

>> Mercedes Araçları Geri Çağırıyor: Birçok Otomobil Tehlikede