Benzinli Araç Kararına Almanya Karşı Çıktı: Beklenmeyen Karar

Benzinli araç kararına

Benzinli araç kararına hiç beklenmeyen bir ülkeye karşı çıktı. Hadi gelin konuyla ilgili merak edilen bütün ayrıntılara birlikte bakalım.

Almanya genel olarak daha çevreci bir ülke olarak biliniyor. Ancak yaşanan bazı gelişmeler bunun tam aksini göstermeye başladı. Avrupa Birliği fosil yakıtların kullanımı ile ilgili bazı yeni kararlar alıyordu. Bu kararlara ilk başta Almanya uyacaktı. Ancak ortaya çıkan detaylar bunun öyle olmayacağını gösteriyor.

Avrupa Birliği tarafından 2035 yılında benzin ve dizel motorlu araçlar ile ilgili alınacak karar Almanya vetosuna takılacak gibi görünüyor. Almanya hükümeti fosil yakıtlar ile ilgili alınan karara sıcak bakmıyor. Bu nedenle tam tersi bir açıklama yaptığını görüyoruz.

Benzinli araç kararına tepki geldi

Dünyanın otomotiv devi hiç şüphesiz Almanya. Özellikle son yıllarda ülkenin birçok güçlü marka ile gündemdeki yerini koruduğunu görüyoruz. Mercedes Benz ve Volkswagen bile sektörü domine etmeye yetiyor. Ancak alınan bazı kararlar nedeniyle Alman otomotiv devleri zor durumda kalabilir.

Benzinli araç kararına

Benzinli ve dizel motorların satışını yapan markalar henüz elektrikli araçlara geçmek için hazır değil. Volkswagen ve Mercedes Benz her ne kadar yeni elektrikli otomobil projeleri açıklasalar bile yine de buna tam olarak hazırlıklı olmadıklarını görüyoruz.

Benzinli araç kararına Almanya vetosu

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara baktığımızda Almanya’nın yasayı veto etme ihtimalinin olduğu görülüyor. Konuyla ilgili ekonomi bakanı Christian Lindner son derece önemli açıklamalar yaptı. Yasayı kabul etmeyeceklerini ve bunun bazı nedenlere bağlı olduğunu belirtti.

Aslına bakacak olursak Almanya’yı bu noktada anlamak gerekiyor. Birçok otomotiv devi Almanya’da kuruldu. Bu nedenle ülkenin ekonomisinin otomobillere bağlı olduğunu düşünecek olursak öyle bir karşı çıkışta haklılık payı var. Ancak küresel ısınmanın önlenmesi için fosil yakıtların daha az kullanılması gerekiyor.

İlgili Haberler:

>> Otomobil Fiyatlarında Bir Yükseliş Daha Yaşanacak: Tedirginlik Zirvede

>> Türkiye’nin Otomobil Karnesi Ortaya Çıktı: Rakamlar Bize Ne Söylüyor?