Bilim İnsanları Yalnızlık Hakkında Araştırma Yaptı: Beyin Hasarı Yaratabiliyor

Türkiye en uykusuz ülke

Bilim insanları yalnızlık hakkında bazı araştırmalara yer verdi. Bu araştırmalar ile birlikte uzun süreli yalnızlığın ne tür problemler yarattığı ortaya çıktı.

Yalnızlık ne yazık ki günümüzün en büyük problemleri içerisinde yer alıyor. Pandemi ile birlikte sosyal izolasyon her ne kadar hayatın olağan bir parçası haline gelse bile yine de bilim insanları bunu normal karşılamıyor. Konu ile ilgili Amerikalı nörobilim uzmanları bazı araştırmalar yaptı. Uzun süren yalnızlığın ve sosyal izolasyonun beyinde bazı kalıcı hasarlar yarattığını gördüler.

Pandemi ile birlikte sosyal izolasyon mutlaka olması gereken ve iyi bir durummuş gibi görüldü. Ancak bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda beyinde kalıcı bazı hasarlara bile yol açtığı ifade ediliyor. Hatta ciddi sağlık problemleri ile karşılaşmak mümkün.

Bilim insanları yalnızlık hakkında görüş bildirdi

Fiziksel ve duygusal problemlerin yanı sıra bilişsel bazı problemlerin yine ortaya çıkabileceği belirtiliyor. Burada esas önemli olan sosyal izolasyon ile yalnız hissetme durumunu birbirinden ayırt edebilmek. Fiziksel olarak yalnız olmaktan ziyade yalnız hissetme halinden bahsedildi. Yalnız hisseden kişiler ciddi bazı sağlık problemleri ile karşı karşıya.

Bilim insanları yalnızlık

Sosyal izolasyon yaşıyorsanız yani kendinizi yalnız hissediyorsanız fiziksel ve duygusal birçok problem ile karşı karşıya kalmanız mümkün. Beynin duygusal hafıza ve mekansal uyum düzenlemeleri sosyal izolasyon ile birlikte ortadan kalkıyor. Bu durum hafıza kaybı, depresyon ve bilişsel kavramada zorluk gibi problemler yaşatıyor.

Bilim insanları sosyal izolasyon hakkında uyardı

Yapılan araştırmalar sonucunda bilim insanları sosyal izolasyonun psikoz gibi etkiler yarattığını belirtti. Özellikle uzun süre gün ışığı alamamak çok daha olumsuz gelişmelerin yaşanmasına neden oluyor. Tüm bunlara ek olarak toplumdan uzak kalma ve dışlanma hissi intihar vakalarının artmasına yol açıyor.

Fareler üzerinde yapılan deneyler sonucunda 1 ay boyunca sosyal izolasyon yaşayan farelerin motor ve duyumsal bölgelerinde yaklaşık olarak yüzde 20 kayıp yaşandığı ortaya çıktı. Kendinizi sosyal izolasyondan korumanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Bu Psikolojik Sendrom Hayatı Zindana Çevirebiliyor: Bilim İnsanları Açıkladı

>> Uykusuzluk İnsanlara Bakışı Radikal Bir Şekilde Değiştiriyor: Bilim İnsanları Açıkladı