Dünyada Oksijen Kalmayacak! Bilim İnsanları Ürkütücü Bir Araştırma Yaptı

asteroitler uzayda hedef tahtası

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalara göre dünyada oksijen kalmayacak. Peki hangi çalışmalar sonucunda böyle bir kanıya varıldı. Hadi gelin konu ile alakalı bütün detaylara birlikte bakalım.

Milyarlarca yıl önce dünyada çok az miktarda oksijen bulunuyordu. Bu küçük oksijen daha çok mikroskobik canlıların hayatını devam ettirmesine yarıyordu. Ancak zamanla oksijen miktarı çoğaldı ve böylece bizim gibi canlılar ortaya çıkmaya başladı ABD ve Japonya’da yapılan araştırmalar sonucunda yeniden eski dönemlere geçme ihtimali ortaya çıktı.

Şu anda atmosferdeki oksijen miktarı yaklaşık olarak yüzde 21 dolaylarında. Mikroskobik canlılara ve diğer tüm canlı türlerine bu miktar yeterli oluyor. Ancak zamanla azalması halinde küresel çapta sorunlar yaşanabilir. Elbette bu çok hızlı bir şekilde olmayacak.

Bilim insanları Dünyada oksijen kalmayacak uyarısında bulundu

Japonya Toho Üniversitesi’nden Kazumi Ozaki, tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında atmosferdeki oksijen miktarının kalıcı olmadığı görülüyor. Buna göre önümüzdeki 1 milyar yıl içerisinde atmosferde bulunan karbondioksit seviyesinin çok düşeceği söyleniyor.

dünyada oksijen kalmayacak

Karbondioksit ile doğru orantılı olarak oksijen miktarında da düşüş bekleniyor. Bilim insanları Güneş yaşlandıkça daha fazla ısınıyor yorumunda bulundu. Böyle bir gelişme aynı zamanda oksijen miktarının azalmasına neden oluyor. Enerji salınımı esnasında karbondioksit molekülleri yüksek ısı sebebiyle parçalanıyor.

1 milyar yıl sonra Dünya’da yaşam kalmayacak

Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda yaklaşık olarak 1 milyar yıl sonra dünyada yaşam kalmayacağı ifade ediliyor. Eğer oksijen miktarı bahsedildiği seviyede düşüş yaşarsa bu aynı zamanda sadece ilkel bakterilerin ayakta kalabileceğini gösteriyor. Bunun nedeni ise çok hücreli canlıların yaşayabileceği kadar oksijenin yer almaması.

Atmosferdeki metan gazı ile ilgili de bazı değerlendirmeler yapıldı. Buna göre metan gazında da bir miktar değişiklik yaşanacak. Bu durum yine aynı şekilde yaşamı ciddi oranda zorlaştıracak. Kısacası 1 milyar yıl kadar sonra dünyada yaşam bulmak son derece zor hale gelecek. Peki siz bilim insanları tarafından yapılan bu açıklamaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Temassız kurutma makinesi araştırma sonuçları yayınlandı? Bakterilerin ne kadarı ölüyor? Detaylar haberimizde…

>> Sektörün İçinden: Erkut Göktan (Yeni normal de kanala ayak uydurmak)