Binance Adını Kullanarak Dolandırdılar

Kripto para ve altın

Birisi size Binance Türkiye adı kullanılarak sahte hesaptan dolandırıcılık yapıyor derse muhtemelen ona kesinlikle inanmazsınız. Her ne kadar bu çok tuhaf gibi görünse bile gerçekten de Binance’in Türkiye ayağı olduğunu iddia eden twitter hesabı, 4 milyon liralık dolandırıcılık yaptı. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

Binance Türkiye bildiğiniz üzere global Binance platformunun Türkiye’deki uzantısı. Genel olarak bakıldığında son derece güvenilir bir platform olduğunu söyleyebiliriz. Fakat öyle bir dolandırıcılık haberi ortaya çıktı ki ağızları açıkta bırakacak düzeyde diyebiliriz. Birisi sahte Binance Türkiye hesabı açarak korkunç bir dolandırma faaliyeti gerçekleştirdi.

Büyük kripto para borsaları çoğunlukla güvenilirdir. Mesela Türkiye’de BTCTurk globalde ise Binance bu konuda dikkat çekmeyi başarıyor. Son derece güvenilir olan bu tür kripto para borsaları ne yazık ki korsanların hedefinde yer alıyor. Normal şartlarda bu tür kripto para borsalarını ele geçirmek çok zordur. Bu nedenle dolandırıcılar onlar adına hesap açarak insanları dolandırmaya çalışıyor.

Binance Türkiye dolandırıcılık faaliyetleri ile karşı karşıya kaldı

Gelen son detaylara göre birileri @BinanceTrDestek adlı Twitter hesabı açtı. Kullanıcılara yatırdıkları Bitcoin miktarının 5 katını vereceklerini ifade ettiler. Bunun üzerine bir cüzdan numarası paylaştılar. Bu cüzdan numarasına gönderilen 8,66 Bitcoin dolandırıcıların hesabına geçmiş oldu.

Binance Türkiye dolandırıcılık

Normal şartlarda elbette böyle bir yasal hesap bulunmuyor. Onlara 5x ödül havuzu olarak sunulan kampanya gerçek değil. Böylece 500 bin dolarlık dolandırıcılık ortaya çıkmış oldu. Ayrıca gönderilen 8,66 Bitcoin bir daha asla geri gelmeyecek. Yani dolandırıcılar onları aldı ve kullanmaya başladı bile.

Dolandırıcılar güvenilir hesapları hedef alıyor

Benzer sahtekarlık faaliyetlerini görmek mümkün. Elon Musk tarafından yapılan paylaşımlarda hemen alt kısımda bazı sitelere yönlendirildiği görülüyor. Bu siteler tamamen dolandırıcılık amaçlı kuruluyor. İnsanlar bu tür platformların dolandırıcı olduğunu bilmediği için kolaylıkla inanıyor.

Bazı dolandırıcılar ise güvenilir şirketler adına sahte hesap açıyor. Bu hesaplar üzerinden insanları dolandırıyorlar. Kısacası kullanılan çok fazla yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Peki sizce bu tür dolandırıcılık faaliyetlerini önlemek için ne yapılabilir?

İlgili Haberler:

>> Ethereum ve BNB roket gibi uçmaya devam ediyor: Yeni rekorlar gelebilir

>> Kripto Para Hırsızlığı Her Geçen Gün Daha Fazla Artıyor: Bu Seferki Fena