Facebook Taciz Skandallarını Engellemek İçin Kolları Sıvadı: Otomatik Mesaj Silme

Facebook ve Instagram

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları içerisinde yer alan Facebook taciz skandallarını engellemek istiyor. Bunun için ilk adımlardan bir tanesi atıldı bile. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Sürekli olarak çökme problemleri yaşayan Facebook bugünlerde skandal üstüne skandal görüyor. Şirket ile ilgili bazı kara liste iddiaları ortaya atılmıştı. Görünen o ki bu iddialar doğru. Gerçekten de Facebook tarafından bir kara liste oluşturuldu. Bu skandal üzerine şirket bunları örtmek için bazı yeni güncellemeler yapmaya karar verdi.

Bu değişikliklerden ilki taciz skandalları ile ilgili. Facebook tarafından yapılan açıklamalara göre taciz skandalları mümkün olduğunca en aza indirilecek. Konu ile ilgili net bir açıklama yapılmasa bile yine de Facebook nasıl bir yol izleyeceğini söyledi. Genel olarak bakıldığında aslında kolay bir algoritma ile bunun çözüleceği görülüyor.

Facebook taciz skandallarını örtmeye çalışıyor

ABD’li sosyal medya devi Facebook bu yeni özelliği ile ilgili bazı ayrıntılar verdi. Cinsel içerikli taciz paylaşımı yapan kullanıcıların tamamını engelleyeceğini söyledi. Hatta bunu yapan sayfalar ve gruplar yine engelliler listesine alınacak. Aslında Facebook tarafından burada asıl korunmak istenen grup tanınmış isimler.

Facebook taciz skandallarını

Politikacılar, müzisyenler veya içerik üreticiler bazen istemedikleri mesajlar ile karşı karşıya kalabiliyor. Özellikle cinsel içerikli mesajlar onlar için zorlayıcı bir durum olabiliyor. Elbetteki tanınmış isimler bunu pek umursamazken bazıları kendisi için büyük bir sorun haline getirebiliyor. Özellikle fotomontaj ile oluşturulan cinsel içerikli mesajlar öfke yaratabiliyor.

Facebook mesajları otomatik olarak silecek

Sosyal medya devi tarafından yapılan açıklamalara göre bu tür mesajlar otomatik bir şekilde silinecek. Böylece tanınmış isimler çeşitli cinsel saldırılardan korunmak isteniyor. Ayrıca bazı ünlüler fiziksel görüntüleri nedeniyle tacize uğruyor. Facebook buna izin vermeyecek gibi görünüyor

Konuyla ilgili ortaya çıkan detaylara göre çalışmalar henüz sonuca varmadı. Ancak 2021 yılının sonuna kadar uygulamaya geçilmesi amaçlanıyor. Peki siz bu yeni özellik hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Instagram Yeni Canlı Yayın Özellikleri Alıyor: Büyük Kolaylık Sağlayacak

>> WhatsApp Yeni Güncelleme İle Büyük Bir Özellik Kazandı: Sonunda Geldi