Black Mirror Gerçek Oluyor: Kahve İşletmesi Google Üzerinden Linç Edildi

Black Mirror gerçek

Black Mirror gerçek oluyor dedirten bir olay yaşandı. Kahve İşletmesi Google üzerinden çok sert şekilde linç edildi. İşte son zamanların en ilginç olaylarından bir tanesi.

Google üzerinden birçok işletme hakkında yorum yapılıyor. Bazen olumsuz yorumlar yapılırken kimi zaman beğeniler dile getiriliyor. Ayrıca dilek ve şikayetler yine Google üzerinden işletmeye yorum olarak yazılabiliyor. Yaşanan bir olay bunu çok farklı bir boyuta getirdi. Bir kahve işletmesi linç edildi.

Bazı işletmeler spam yorumlarla ve rakiplerine asılsız iftiralar ile baş etmek için çeşitli yöntemlere başvurabiliyor. Mesela organize bir şekilde başka işletmeler ile ilgili kötü yorumlar yapıldığında bunu engelleyecek hiçbir mekanizma olmuyor. Bir kahve işletmesi kendisini eleştiren müşterinin spam olduğunu zannetti ve onu savcılığa verdi.

Black Mirror gerçek senaryosu ile karşımızda

Google yorumlar bölümünde işletmeler hakkında çeşitli eleştiriler ve olumlu yorumlar yapılabiliyor. Bu yorumlar ile birlikte işletmeler hakkında fikir sahibi olmak mümkün. Bir müşteri bu kahve İşletmesi ile ilgili eleştiride bulundu. Buraya gittiğinde kendisine saygısızca davranıldığını ifade etti.

Black Mirror gerçek

Onun yaptığı bu yorum ve verdiği 1 puan hiç beklemediği bir tepki ile karşılaştı. İşletme sahibi tarafından bu müşteri savcılığa verildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yapıldı. Bugüne kadar ilk defa böyle bir olay yaşandı. Aslına bakacak olursak müşteri bile böyle bir tepki beklemiyordu.

Dijital platformlarda yapılan yorumlar baş ağrıtabilir

Yaşanan tüm bu süreç Google kullanıcıları tarafından tepki ile karşılandı. Birçok kişi işletmeye, yaptığı işlem nedeniyle kötü puan verdi. Genellikle 1 puan verilmesi bu işletmenin puanını büyük ölçüde düşürdü. Şu anda Google üzerinden puanı 2,8’e kadar düştü. Açıkçası daha önce kimse böyle bir olay yaşamamıştı.

Normal şartlarda işletmelere yapılan bu tür yorumlar herhangi bir cezaya neden olmaz. Ancak bu yorumun niteliği de önemli. Eğer yorumda hakaret edilmişse bu dava konusu olabilir. Peki siz yaşanan bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> HUAWEI, Dijital Finans ve Güvenlik için İnovasyon Laboratuvarı’nda Sektör Ortaklarıyla İş Birliği Yapıyor

>> Ehliyetinizi iPhone’a Kopyalayabilir ve Telefonunuzu Dijital Ehliyet Olarak Kullanabilirsiniz