Boston Dynamics Robot Satışına Başladı!

Boston Dynamics Robot Satışına Başladı!

boston dynamics
Google News Abone Ol

Aslına bakarsanız robotlar uzun zamandır hayatımızın aktif birer parçası. Ancak Boston Dynamics tarafından geliştirilen robotları piyasadakilerle kıyaslamak pek de doğru sayılmaz. Sonunda firma, yıllardır üzerinde çalıştığı robotların satışına da başlıyor. Ancak belirlenen fiyat biraz fazla gibi…

Boston Dynamics denince, konuyla az biraz ilgili olan herkesin aklına şüphesiz, dört bacaklı, dış görünüşü itibariyle köpeği de anımsatan ‘Spot’ isimli robotlar gelir.

Şirketten bugün yapılan açıklamada bu robotların satışına başlanılacağı duyuruldu. Geçtiğimiz yıl Boston Dynamics bu robotları işletmelere kiralamaya başlamıştı. Bu yıl satışa başlama kararı alınması ise bu nedenle sürpriz olarak karşılanmadı. Ancak belirtilen satış fiyatı robotun yapabildikleri göz önüne alındığında biraz pahalı gibi.

Spot sahibi olmak için iki şart aranıyor. Bir ABD şirketi olmak ve 74.500 dolar. Bu tutar ABD’de bir Tesla Model S fiyatına denk düşüyor. Boston Dynamics ise bu fiyatın tutarlı olduğunu, çünkü dünyadaki en gelişmiş mobil robotu alacağınızı ve Spot’un bir insanın gidebildiği hemen her yere gidebildiğini ifade ediyor.

Spot tüm dünyada satışa sunulsaydı Türkiye’ye geliş fiyatı ne olurdu dersiniz? Geçtiğimiz günlerde duyurusu gerçekleştirilen PS5 için fiyat hesaplaması yapan yüzlerce insan Spot için de bir hesap çıkarırdı muhakkak…

boston dynamics

Boston Dynamics robotu oldukça çevik. Ancak robotun yapabilecekleri şu an için sınırlı. Spot, ağır işler yerine daha teknik konularda kullanılması ile ön plana çıkıyor. Yayınlanan tanıtım videolarında bir inşaat alanının 3 boyutlu haritasını çıkarma ya da bir şeyleri takip etme gibi işe yarar fonksiyonlar gösterilse de, bunlar için bir Spot’a ihtiyaç var mı bilemiyorum. Elbette robotu satın almayı düşünen firmalar ihtiyaçlarını da kendileri bilecektir.

Boston Dynamics Robotun Nerelerde Kullanılabileceğine Açıklık Getirdi!

Boston Dynamics’ten Zack Jackowski robotun genellikle, insanların gitmek istemediği yerlere gidilmesi gereken işler için kullanıldığını ifade etti. Jackowski örneğin bir fabrikanın etrafında günde 40 defa dönmek ve fotoğraflar çekmek gibi işler için Spot’un uygun olduğunu belirtti.

Spot’un satışa sunulması elbette firmanın işinin bittiği anlamına gelmiyor. Şirket yetkilileri, müşterilerden gelen dönüşler doğrultusunda robotu geliştirmeye devam edeceklerini de ifade ettiler.

İlgili Haber

>> Google algoritmaları ile robotlar yürümeyi öğrenecek!


CEVAP VER