Robot Köpek Kullanımı New York’ta Duraksıyor: Eleştriler Karşılık Buldu

Robot köpek New York polisinin ilk mekanik yardımcısı değil

New York Polisinin kullanmaya başladığı robot köpek bütük tartışmaya konu oldu. Kısacası eleştiriler, bu robotların polisi militarize ettiği yönünde. Sonuçta bu durum robotize cihazların polis kullanımına açılmasını şimdilik erteledi. 

New York Polis Departmanı (NYPD) robot köpek kullanımını iptal etti. Polisin operasyonlarda kullandığı bu köpekler Boston Dynamics üretimi idi. Ne var ki insanlar bu robotların distopik eserleri andırdığı gerekçesiyle karşısındaydı.

Bir NYPD sözcüsü konu ile ilgili “Sözleşme iptal oldu ve köpek geri gidecek.” dedi. New York polisinin istihbarat ve terörle mücadeleden sorumlu komiser yardımcısı John Miller da konuyla ilgili gazetelere konuştu. Miller, robotun siyasete kurban gittiğini düşündüğünü belirtti. Yanlış bilginin ve çatlak seslerin buna sebep olduğunu söyledi. Ayrıca Miller, sözlerini şu ifade ile tamamladı, “Kötü niyetli kişiler bunu şeytani göstermek için yapmaları gerekenlerin farkındaydı.

Digidog isimli robotik köpek polis güçlerine geçtiğimiz sene dahil oldu. Bununla birlikte, NYPD’den Frank Digiacomo bu köpek için o dönem şunları söyledi:

“Bu köpek hayat kurtaracak, insanları koruyacak ve memurları koruyacak. Onun için planladığımız bu.”

Görev yaptığı sürece robot yaklaşık 6 kez görev yaptı. Bu görevlerin birçoğunda mobil bir kamera işlevi yürüttü. Potansiyel düşmanların olduğu bölgelerde polisler için cansız bir göz görevi gördü.

Görüştüğü yasada New York Belediyesi silahsız robotları yasaklamayı planlamıyor

Robot köpek New York polisinin ilk mekanik yardımcısı değil

Özellikle Şubat ayında yayınlanan bir açıklamada New York polisi bu araçların kendileri için yeni olmasa da önemli olduğunu ifade etmişti:

“NYPD, rehine durumlarında ve tehlikeli madde olaylarında hayat kurtarmak için 1970’lerden beri robotlar kullanıyor. Bu robot modeli henüz test sürecinde. Kısacası yetenekleri, acil servis birimimiz ve bomba ekibimiz tarafından kullanılan diğer modellere karşı değerlendirmek için test ediliyor.”

Tüm bu olumlu demeçler karşısında birçok kişi robotların emniyet birimlerinde çalışmasını çok riskli buluyordu. New York Şehri Temsilcisi Vekili Alexandria Ocasio-Cortez, Şubat ayında konu hakkında şunlar söyledi:

“Şimdi robotik gözetim yer dronları; düşük gelirli ve renkli topluluklar üzerinde test etmek için konuşlandırılıyor”

Bununla birlikte New York Şehir Meclisi Üyesi Ben Kallos daha önce de haberini yaptığımız bir hamlede bulundu. Kallos, polisin silahlı robotlara sahip olmasını veya çalıştırmasını yasaklayacak bir yasa önerdi. Sonuçta bu robotlar yapılan açıklamayla tekrar tartışmaya açılana kadar ortadan kalkmış oldu. 

Diğer haberler:

>> Jeff Bezos Gündeme Gelen Amazon Çalışma Koşulları Hakkında Konuştu

>> Netflix Rasgele Oynat özelliği ile çok daha eğlenceli olacak, nasıl mı?oynat,