Terminator’ün Yaratıcısı, İnsanlığı Neyin Yok Edebileceğini Söyledi!

Nükleer savaşın ardından makineler ayağa kalktı ve yıllar boyunca insanlığı yok etmeye çalıştılar… Bu sözler, ilk Terminator filmindeydi. Gerçekte ise, deepfake videolar ile felaket gelebilir.

Terminator serisinin yaratıcısı ve ilk iki filmin yönetmeni olan James Cameron, geçtiğimiz günlerde BBC’ye bir röportaj verdi ve son dönemde giderek yaygınlaşan deepfake videolara karşı herkesi uyardı.

Cameron’a göre deepfake videolar, önümüzdeki dönemde insanlığa ciddi zarar verebilir. Hatta Terminator filmlerindeki yapay zekâ olan SkyNet’i işin içine katarak konuşursak; “Makineler, insanlığı nükleer bombalarla değil, fake videolar gibi hamlelerle yenebilir. Bu, yapay zekâ için çok daha kolay ve hızlı bir süreç olabilir.”

Cameron, son dönemde giderek yaygınlaşan deepfake videolara dikkat çekiyor. İnsanların büyük kısmının bu videoların doğru mu yoksa sahte mi olduğunu anlamakta zorlandığını belirten Cameron, ne var ki kısa sürede bu tip içeriklere pek çok kişinin inanabildiğini ve bunun da dezenformasyon, yani yanlış bilgiler sebebiyle sorunlu gündemler oluşturabildiğini ifade ediyor.

deepfake terminator

Üstelik bu, siyasi tartışmalarda da kullanılabilir ve bu da siyasi parti takipçilerini karşı karşıya getirerek ciddi toplumsal tartışmaların fitilini ateşleyebilir. Bir deepfake videoda, bir siyasi parti liderinin konuştuğunu, ama aslında o videodaki kişinin farklı biri ve tamamen kötü niyetli olduğunu bir düşünsenize…

Terminator filmlerini hatırlayacak olursak…

“Gelişmiş bir yapay zekâ olan SkyNet, tüm savunma sistemlerinin kontrolünü ele alıyor ve ‘karar verici mekanizma’ olarak insan faktörünü devre dışı bırakıyordu. Sonrasında da Amerika’daki nükleer füzeleri Rusya’ya yönlendiriyordu. Çünkü SkyNet, bu nükleer saldırı karşısında Rusya’nın da cevap vereceğini biliyordu. Böylelikle insanlığın yok oluş süreci ve makinelerin de yükseliş süreci başlamış oluyordu…”

James Cameron, günümüz dünyasında işlerin bu tipte ilerlemesinin zor olduğunu, ama yapay zekâ destekli dezenformasyon faaliyetleriyle insanlığın yok edilebilmesinin daha mümkün olduğunu düşünüyor.

Yine de, son dönemde özellikle Boston Dynamics’in geliştirdiği robot programı gerçekten etkileyici, bir yandan da korkutucu. Öte yandan, Birleşik Krallık merkezli Engineered Arts firmasının hazırladığı insansı Android robotlar da bir o kadar etkileyici. Açıkçası bu tip çalışmalar, yakın zamanda insanlardan oluşan askerlerin yerini robot askerlerin alabileceğinin bir kanıtı aslında.

İlgili Haberler:

>> Siyahi Bond İzlemek İster Misiniz? Sarışın Bond’a Veda