Britanya Petrol Yasağı Renault Tarafından Destekleniyor

Britanya petrol yasağı Renault – Lotus ortaklığına avantaj sağlıyor

İçten yanmalı araçlar hakkında 2030 yılı için Britanya tarafından planlanan petrol yasağı Fransız otomobil üreticisi Renault tarafından desteklendi.  

Birleşik Krallık petrol motorlu araçları 2030’da yasaklama amacında. Bu amaca Renault patronu Luca de Meo’dan destek geldi. Firmanın elektrikli araç tanıtımındaki agresif politikası da bu açıklamayı destekliyor. Açıklamada Meo, “Bunun köşeli geldiğini biliyorum. Elektrikleşmedeki gelişme, baskı olmadan bu kadar hızlı olmazdı. Bu sebeple Birleşik Krallık için sınırları zorlama amacındayız.” diye konuştu.

Son olarak, yeni Renault 5 ve Alpine – Lotus ortaklığı bu açıklamayı destekliyor. Özellikle Lotus İngiltere’de çok etkin bir marka. Bu durum, markanın ülke adına iyimserliğini destekliyor. Alpine ve Lotus birlikteliği A110 temelli bir elektrikli spor araç amaçlıyor. Ayrıca, gelecekte Alpine’in sadece elektrikli modeller üreten bir performans markası olma amacı da var.

2017’de orijinaline sadık A110 modeli piyasaya çıkmıştı. Bu model Avrupa’da beğeni topladı. Özellikle dört yılın sonunda markanın farklı modelleri artık yaklaşıyor. Alpine, bu doğrultuda grubun yeni Formula 1 markası da oldu. Markanın başına geçirilen Laurent Rossi, “Özel, ilerici spor araçlar” amaçladıklarını söyledi. “Alpine, Fransızvari sürüşünün özü olan, mirası ve kökleri olan gerçek bir marka.” dedi.

Britanya petrol yasağı Renault – Lotus ortaklığına avantaj sağlıyor

Renault Grubu ve Geely markası altında yer alan Lotus ortak gelişim anlaşması imzalamıştı. Bu kapsamda, iki firma yeni araçların ortak geliştirilmesi için bir mutabakat zaptına imza attılar. Şimdi şirketler potansiyel ortak ürünler için fizibilite çalışması yapıyor. Bunun ardından Hem Lotus hem de Alpine uzmanlıklarının ürünü ve eski Renault Sport birlikte otomobil çalışmalarına başlayacak. Günümüze kadar bu iki marka da hafifsiklet spor araçlarının başarısıyla miraslarını yarattılar. Bununla beraber, iki firmanın C segmenti bir crossover aracın üzerine de çalıştıkları onaylandı.

De Meo’nun İngilterenin amaçladığı 2030 petrol yasağına verdiği destek rakip firmaların açıklamalarıyla çelişiyor. Fiat Chrysler ve Peugeot ortaklıklarının birleşmesiyle kurulan dev şirket Stellanis’in patronu Carlos Tavares, De Meo ile aynı düşünmüyor. Tavares, İngiltere’nin koyduğu yasağı “acımasız” olarak tanımladı. Firmanın gelecek planlarında yer alan Ellesmere Vauxhall Fabrikası’nın geleceğinin gözden geçirileceğini açıklamıştı. Gelecekte bu haberin çok fazla tartışma çıkaracağı açık. Sonuçta, bu durumun şirketler ve politika arasında yarattığı rekabet gelecek haberlerimizin de konusu olacak.

Diğer haberler

>> Volkswagen Elektrikli SUVler 2021’de Piyasaya Çıkacak

>> StoreDot Bataryaları Beş Dakikada Şarj Edecek!