StoreDot Bataryaları Beş Dakikada Şarj Edecek!

Elektrikli şarj istasyonu kuranlara

Şarj dayanımı hala büyük bir sorun olsa da StoreDot bataryaları beş dakikada şarj ederek en azından bekleme sürelerini kısaltmayı hedefliyor. Bu da araçların yakıt doldurur gibi hızlı şarj olacakları anlamına geliyor.

Beş dakika kadar kısa bir sürede şarj olabilen bataryaların ilk örnekleri üretildi. Özellikle elektrikli otomobiller gibi çok büyük ve aynı zamanda uzun sürede şarj olabilen bataryalara sahip olan bu araçlar için çok önemli bir gelişme. Bu gelişmenin sonucunda elektrikli bir araca sahip olan birisi aracını beş dakikada şarj ederek yoluna devam edebilecek.

Küresel ısınma kriziyle ilgili emisyonu düşürme adımlarınan en önemlisi fosil yakıtların kullanılmasının azaltılması. Buna rağmen, alternatif yakıtlı araçlarda bir türlü gerçekleşmeyen ilerleme de insanları korkutan bir başka gerçek olarak göz önünde duruyor. Yeni bir lityum-iyon batarya teknolojisi üreten İsrail merkezli bir firma olan StoreDot bu etraflı sorunun bir tarafına önemli bir çare buldu. Çin’de yer alaın Eve Energy ile yaptıkları çalışma sonucu bu firma, şarj süreleri oldukça kısa olan yeni bataryaları üretmeye başladı.

“Extreme fast-charging” olarak adlandırılan bu teknoloji telefonlarda, dronelarda ve scooterlarda kullanılmakta. Bunun yanında 1000 adet örnek ürün araba üreticileri ve farklı firmaların incelemesi için gönderilmiş durumda. Daimler, BP, Samsung ve Tokyo Electric Chemical Industry Corp. gibi önemli firmaların StoreDot üzerinde yatırımları var.

StoreDot Bataryaları nasıl çalışıyor?

Bu özel beş dakikada şarj olabilen bataryalar kendileri kadar güçlü şarj istasyonlarına ihtiyaç duyuyorlar. Günümüzde kullandığımız istasyonlar bu gücü karşılamak için şuanda yetersiz. Firmanın hedefi ise 2025 yılında 160 km gidebilecek enerjinin beş dakikada araca yüklenebilmesi.

StoreDot CEO’su Doron Myersdorf konu ile ilgili bir açıklamada bulundu. Myersdorf, “Elektrikli araçların yaygınlaşması karşısındaki en büyük engel artık maliyet değil menzil takıntısı. Uzun bir otobanın ortasında sıkışıp kaldığınız ve aracın şarj olmasını 2 saat boyunca beklemek durumunda olma ihtimaliniz. Alıştığınız sürüş konforu ve yakıt dolumu gibi bu süreç aynı kısalıkta sürse ortada böyle bir sorun kalmazdı.” diye konuştu.

Firma CEO’su ayrıca, “Beş dakikada şarj olan lityum-iyon batarya imkansız görülüyordu. Fakat biz bir prototip sunmuyoruz. Biz üretim bandından çıkmış mühendislik örnekleri paylaşıyoruz. Bu da bunun satışa hazır olduğunu gösteriyor.” ifadeleriyler yakın gelecekte elektrikli araçların en büyük sorunlarından birinini ortadan kalkacağının müjdesini verdi.

Diğer haberler

>> Elektrikli Renault 5 Orijinaliyle Aynı Fabrikada Üretilecek

>> Telefonlar Araba Anahtarı Yerine Geçecek!