BTK İnternet Hızını Düşürmeye Karar Verdi: Bakın Kimlerin İnternet Hızı Düşürülecek

Opera kripto tarayıcısı

Türkiye’deki düzenleyici kurumlar içerisinde yer alan BTK İnternet hızını düşürmeye karar verdi. Peki kimler bu kararın içerisinde yer alıyor? Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

İnternet kullanıcıları için zaman zaman bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Mesela hiç beklenmeyen bir anda teknik arızalar nedeniyle internet kesilebiliyor. Ayrıca kimi zaman genel hat problemleri nedeniyle çeşitli kesintiler yaşanabiliyor. BTK tarafından alınan yeni bir karar ile birlikte internetiniz gittiğinde başka bir sebep daha arayabilirsiniz. İnternet faturasını geciktirenler anında kesinti yaşayacak.

Yeni alınan karara göre kullanıcılar internet aboneliği ücretlerini çok hızlı bir şekilde ödemek zorunda. Aksi halde birçok cezai yaptırımı olacak. Bu cezai yaptırımlar aslına bakacak olursanız önceden de vardı. Fakat ilk defa bu kadar sertleştirildi.

BTK internet hızını düşürmeye kimlerden başlayacak

Alınan yeni kararlarda ilk olarak kısıtlama ibaresi geçiyor. Tüketici hakları yönetmeliğinin 17. maddesine göre faturaların son ödeme tarihinde ödenmemesi ile birlikte kısıtlama başlayacak. İnternet abonesi olan kişilerin internet hızı büyük oranda düşürülecek. Hatta geciktirdiğiniz gün sayısına göre YouTube videosu izlemeniz bile zor hale gelebilir.

BTK İnternet hızını düşürmeye

Yapılacak olan internet hızı yavaşlatma cezası son olmayacak. Eğer ödeme yapmamaya devam ederseniz bu defa tüm hizmetler durdurulacak. Hizmetlerin durdurulması için makul bir süre gerekiyor. Bu süre biter bitmez internet hizmetiniz durdurulacak. Böylece erişiminiz tamamen kapatılacak.

Yeni internet düzenlemesi tepki çekiyor

Sosyal medya platformlarında ve bazı forumlarda bu yeni düzenleme büyük bir tepki ile karşılandı. BTK tarafından yapılan düzenlemenin nedeni muhtemelen kullanıcıları daha düzenli ödemeye sevk etmek. Ancak ekonomik problemler yaşayan birçok kullanıcının interneti kesilebilir.

Sizler de internet aylık aboneliğinizin son ödeme tarihini geçtiyseniz internetiniz durdurulabilir. Böyle bir şey gerçekleştiğinde panik yapmanıza gerek yok. İnternet borcunuzu ödedikten sonra yaklaşık olarak 24 saat içerisinde yeniden İnternetiniz açılacak. İlk etapta açma ve kapama işlemlerinden ücret alınmayacak. Fakat sonrakiler ücrete tabi olacak. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> BTK Cep Telefonu Fatura Güncellemesi Büyük Tepki Topladı: Zamanında Ödeyemeyen Yandı

>> Akbank Kesintisi Müşterileri İsyan Ettirdi: Bankadan Açıklama Geldi