Bu Ülkedekiler Sosyal Medya Kullanmayı Bırakıyor! İşte Ülke ve Sebepler!

Twitter ve Instagram rekabetinde

Siz hâlâ sosyal medya platformlarını kullanıyor musunuz? Görünüşe göre bu platformları geride bırakan ve normal hayatına odaklanan pek çok kişi var. Belki de bu karar, daha sakin ve sağlıklı hayat için daha doğrudur, ne dersiniz?

Sosyal medya kullanımı, özellikle kovid salgını sonrasında bazı ülkelerde düşüşe geçmişe benziyor. Mesela İtalya’da. Digital Consumer Trends Survey 2021 of Deloitte araştırma sonuçları, İtalyan kullanıcıların artık eskisi kadar sosyal medya platformlarında vakit geçirmediklerini ortaya çıkardı.

Kuruluş, yaptığı araştırma için 18 ile 75 yaş arasında 2 binden fazla kişiyle röportajlar gerçekleştirdi ve sonuç, 2021 yılında İtalyan katılımcıların %22’lik diliminin artık sosyalmedya platformlarını neredeyse hiç kullanmadıklarını ortaya çıkardı. Peki ama neden?

Sosyal medya, yalan haberler ve gizlilik ihlali endişeleri sebebiyle artık korkulan bir yer

Araştırmaya katılan kullanıcıların %22’lik dilimi artık sosyal medya platformlarını neredeyse hiç kullanmıyor. Buna gerekçe olarak 3 önemli madde gösteriliyor.

Bunlar:

1. İçeriklerden artık sıkılmış olmak (%35)
2. Yalan haberlerdeki artış (%25)
3. Gizlilik ihlali konusunda endişeler (%21)

Bu Ülkedekiler Sosyal Medya Kullanmayı Bırakıyor! İşte Ülke ve Sebepler!

Italya’da, kullanıcıların %73’lük dilimi hâlâ sosyal medya platformlarını kullanıyor. Yine de güncel veriler, kullanıcıların genellikle iletişim için WhatsApp’i tercih ettiğini gösteriyor. Facebook, Instagram ve Twitter gibi platformlar çok popüler değil.

Tabii ki gerekçeleri arttırmak mümkün. Örneğin pek çok kullanıcı, uygulamaların talep ettiği “Bize telefon numaran gerek, rehberine erişmeliyiz, fotoğraflarını görmeliyiz” gibi izinlere karşı mesafeli yaklaşıyor, özel bilgilerini paylaşmak istemiyor.

Koronavirüs salgını sebebiyle pek çok kişi, iş ve okul süreçlerini artık evlerinden yürütüyor

Yaklaşık 3 yıldır tüm dünyada koronavirüs salgını etkisini gösteriyor. Bu hastalık sebebiyle pek çok kişi hayatını kaybetti ve rakam her geçen gün artıyor. Her ne kadar şu an pek çok aşı mevcutta bulunsa da, önlemleri elden bırakmamak gerekiyor. Maske, mesafe ve temizlik gibi önemli kurallara uymak hâlâ önemli. Mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmak, kalabalık ortamlarda bulunmak önerilmiyor. Hal böyle olunca da pek çok kişi, iş ve okul süreçlerini evlerinden, internet aracılığıyla devam ettiriyor. Tabii bu süreçlerde sosyal medya kullanımları da önem kazanıyor. Yine de, sosyal medyada yalan haberler ve tartışmalar yerine doğru haberler ve bu sıkıntılı süreçlerde huzur verici içeriklerle karşılaşmak daha güzel olurdu.

İlgili Haberler

>> Mercedes Telefon İster Misiniz? Xiaomi ile Mercedes Güçlerini Birleştirdi: Redmi K50 Gaming Edition