Büyük Şirketlerin CEO’ları Ne Kadar Alıyor? Rakamlar Çok Fena

Büyük şirketlerin CEO'ları

Büyük şirketlerin CEO’ları çok ciddi rakamlarda maaşlar alıyor. Özellikle son dönemlerde makasın büyük oranda arttığını görüyoruz. Hadi gelin hem onların aldıkları maaşlara hem de diğer detaylara birlikte bakalım.

Büyük şirketlerin CEO’ları her zaman için merak konusu oldu. Teknolojik gelişmeler ile birlikte ekonomilerini iyice büyütmeyi başaran şirketler çalışanlarına önemli ölçüde maaş veriyor. Fakat bu rakamlar herkes için aynı olmuyor. Özellikle üst düzey çalışanların çok ciddi maaşlar aldığını görüyoruz.

Dev şirketlerin CEO’larının aldıkları ücretler ise dudak uçuklatan cinsten. 2021 yılı değerlendirmesine göre bazıları gerçekten de hayal bile edilemeyecek kadar yüksek miktarlarda kazanç elde edebiliyor. Bunlar içerisinde ilk sırada Elon Musk geliyor. Kendisi yıllık 23,5 milyar dolarlık bir gelire sahip.

Büyük şirketlerin CEO’ları çok fazla kazanıyor

Konuyla ilgili ortaya çıkan detaylara baktığımızda Elon Musk ilk sıralarda kendisine yer bulmayı başarmış gibi görünüyor. Kendisi zaten dünyanın en zengin insanı olarak biliniyor. Yıllık kazancı ise Tesla ve SpaceX şirketlerinden geliyor. Her ne kadar başka şirketlere sahip olsa bile yine de en fazla kazandığı şirketleri bunlar.

Büyük şirketlerin CEO'ları

Yıllık 23,5 milyar dolarlık bir gelire sahip olan Elon Musk’tan hemen sonra ilk sıralarda Apple CEO’su Tim Cook yer alıyor. Kendisi dünyanın en fazla kazanan 2. üst düzey yetkilisi olarak biliniyor. Onun yıllık maaşı ise 770,5 milyon dolar. Elon Musk ile kıyaslandığında pek önemli bir rakam olmadığını görüyoruz.

Büyük şirketlerde çalışan üst düzey yetkililer yüksek kazanıyor

Netflix, Microsoft ve Oracle gibi şirketlerde çalışan üst düzey yetkililer çok yüksek oranlarda kazanç elde ediyor. Hatta bu kazanç bir dönem büyük tartışmalara neden oldu. Üst düzey yetkililer ile diğer çalışanların maaşları arasındaki uçurum adaletsizlik yaratıyor.

Önümüzdeki yıllarda teknoloji şirketleri kazançlarını arttırırsa bu kişilerin maaşları artacak. Ancak hiçbirisi Elon Musk kadar kazanamayacak. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Yeni iPhone Problemi Çok Baş Ağrıtacak: Apple Bile Halledemedi

>> Apple Sendikalaşmaya Karşı Büyük Savaş Başlatıyor: Ortalık Fena Karışacak