iPhone Cihazların Kullanım Ömrü Belli Oldu: Sandığınızdan Daha Uzun

iPhone cihazların kullanım ömrü

iPhone cihazların kullanım ömrü sanıldığından daha uzun. Akıllı telefon fiyatlarının artması ile birlikte artık birçok kişi uzun ömürlü cihazlara yöneliyor.

Apple tartışmasız dünyanın en büyük akıllı telefon üreticileri içerisinde yer alıyor. Birçok kişi bu markayı dayanıklı akıllı telefon ürünleri ortaya koyduğu için tercih ediyor. iPhone modellerine sunduğu yazılım desteği ile kendisinden sürekli bahsettirmeyi başaran şirket 7 yıllık cihazlarına bile yeni iOS güncellemelerini gönderiyor.

Sadece yazılım güncellemeleri değerlendirilse bile iPhone cihazların en uzun ömürlü modeller olduğunu söyleyebiliriz. Mesela Samsung akıllı telefonlara sadece 4 senelik bir güncelleme gönderiyor. Hemen ardından güncellemeler kesiliyor. Bu durum çeşitli güvenlik açıklarına neden oluyor.

iPhone cihazların kullanım ömrü

Herhangi bir cihaza yazılım güncellemesi gönderilmediğinde doğal olarak yavaşlama problemi ortaya çıkıyor. Aynı zamanda güvenlik sorunları birer birer kabak gibi beliriyor. Böylece hem performansı düşük hem de güvenliği az olan cihazlar piyasada kalıyor.

 iPhone cihazların kullanım ömrü

ABD’li teknoloji devi tarafından geliştirilen iPhone cihazlarda ise böyle bir durum söz konusu değil. Yazılım güncellemeleri nedeniyle iPhone cihazların çok uzun süreler kullanıldığını görüyoruz. Ayrıca yeni iOS güncellemeleri ile birlikte güvenlik açıklarının olmaması büyük bir artı değer katıyor.

iPhone cihazlar çok uzun süre kullanılabiliyor

iPhone cihazların ne kadar uzun süre kullanılabildiğini anlamak için sadece iPhone 6S modeline bakmak bile yeterli. Bu cihaz 2015 tarihli olmasına rağmen iOS 15 güncellemesi bile aldı. Fakat Samsung Galaxy S6 son olarak Android 7 güncellemesini almayı başarmıştı.

Apple tarafından geliştirilen iPhone cihazlarının kullanım ömrü en az 7 yıl diyebiliriz. Fakat analistler iPhone akıllı telefon kullanıcılarının 4 yıl boyunca bu cihazları güvenle kullanabileceğini söylüyor. Hem yazılım güncellemeleri hem de diğer detaylar bakımından dünyanın en dayanıklı cihazları içerisinde iPhone modeller ilk sıralarda yer alıyor. Peki siz iPhone cihazlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> iOS 16 iPhone Cihazlarına Hangi Özellikleri Getirecek? İşte Beklenen Özellikler

>> iPhone 14 Serisinin Özellikleri Belli Oldu: Gümbür Gümbür Geliyor!