Çalışma İzni Belgesi El Yazısı İle Doldurulursa Kabul Edilir Mi: Açıklama Yapıldı

Omicron varyantı Türkiye'ye giriş

Çalışma izni belgesi el yazısı ile doldurulabiliyor. Türkiye’de tam kapanma nedeni ile en fazla arananlar içerisinde yer alan çalışma izni belgesi yeni bir tartışmaya konu oldu. İşte merak edilen tüm detaylar.

Hatırlayacağınız üzere İçişleri Bakanlığı tarafından tam kapanma hakkında detaylar açıklanmıştı. Normal şartlarda kimsenin mecburi durumlar dışında sokağa çıkmaması söylendi. Mesela zorunlu market alışverişleri burada bahsedilen mecburi durumlar içerisinde yer alıyor. Ayrıca bazı meslek grubundaki kişiler dışında insanların sokağa çıkmaması gerektiği söylendi.

Bu meslek grupları sokağa çıkma konusundan muaf tutulabiliyor. Ancak böyle bir şeyin olabilmesi ve Ceza yazılmaması için çalışma ile ilgili bazı belgeler alınması şart. Bu belgeler Normal şartlarda e-devlet üzerinden temin ediliyor. Fakat bakanlık aşırı yoğunluktan dolayı e-devlet sisteminin kitlendiği ifade etti. Böylece el yazısı ile bu izinlerin doldurulabileceği söylendi.

İçişleri Bakanlığı çalışma izni belgesi el yazısı ile yazılabilir dedi

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada normal şartlarda 2 Mayıs 2021 tarihine kadar el yazısı ile bu belgenin doldurulabileceği ifade edilmişti. Yani süre olarak bugün itibarıyla el yazısı ile böyle bir belgenin doldurulma izni sona erdi. Fakat bakanlık yeni bir karar aldı.

Çalışma izni belgesi

Bu karara göre çalışma izinleri görev belgeleri 7 Mayıs cuma günü saat 00:00’a kadar el yazısı ile doldurulabilecek. Daha doğrusu el yazısı ile yazılmış olanlar kabul edilecek. Ancak İçişleri Bakanlığı mutlaka e-devlet üzerinden bu belgenin temin edilmesini öneriyor. Aksi halde cezai işlem uygulanabilir.

Çalışma izinleri görev belgeleri için rekor başvuru

Bakanlık tarafından yapılan açıklamalara göre çalışma izinleri görev belgeleri için 2 milyon 667 bin kişinin başvurduğu ifade edildi. Genel olarak bakıldığında bu gerçekten de son derece ciddi bir rakam. Bu kadar fazla kişinin başvurmuş olması tam kapanmayı riske atabilir.

Peki sizce tam kapanmanın daha doğru bir şekilde yapılması için çalışma izni belgesi hakkında nasıl bir değişiklik yapılmalı? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Tam Kapanmada İş Yerlerinin Durumu Ne Olacak: Büyük Tartışma Devam Ediyor

>> Tam Kapanma Devlet Kurumlarını Adeta Kilitledi: Tüm Sistemler Çöküyor