Tam Kapanma Devlet Kurumlarını Adeta Kilitledi: Tüm Sistemler Çöküyor

tam kapanma devlet kurumlarını

Türkiye’de uzun bir süredir beklenen tam kapanma devlet kurumlarını çökme noktasına getirdi. Neredeyse tüm sistemler bir şekilde kullanılamaz hale geldi. İşte konuyla alakalı merak edilen bütün detaylar.

Salgın hiç beklenmeyen bir hızla devam ediyor. Bu durumun farkında olan yetkililer çareyi tam kapanma yönteminde buldu. Bir süredir devam eden bu yöntem ile birlikte pandemi sürecinin hızlı bir şekilde bitirilmesi amaçlanıyor. Ancak tam kapanma gibi bir sürece alışık olmayan kamu sistemleri çökmeye başladı.

Hatırlayacağınız üzere seyahat ve çalışma izin belgelerinin e-devlet üzerinden alınabileceğini söylemiştik. Vatandaşlar Alo 199 veya e-devlet ile birlikte bu tür belgelere hızlı bir şekilde ulaşabiliyordu. Ancak hem seyahat belgesini hem de iş belgesini almak isteyenler adeta kaos yarattı. Mevcut durumda hem Alo 199 hem de e-devlet çalışamaz hale geldi.

Tam kapanma devlet kurumlarını zorlu bir sınavdan geçiriyor

Pandemi sürecinde bu yasakların en büyük amaçlarından birisi de insanların seyahat etmesini engellemekti. Böylece vatandaşların virüsü yayılma riski neredeyse sıfıra kadar indirilecekti. Ancak insanlar bunu biraz yanlış anlamış gibi görünüyor. Herkes seyahat etmek için belge almaya çalışıyordu.

tam kapanma devlet kurumlarını

Alo 199 ve e-devlet üzerinden alınmak istenen belgeler sistemi kilitledi. Farklı bir şehre gidebilmek için alınmak istenen bu belgeler aslında hastalığın yayılma belgeleri olabilirdi. Yani koronavirüs taşıyıcısı olan birisi seyahat izin belgesi ile birlikte bunu başka yerlere taşıyabilirdi.

İnsanların seyahat etmemesi ve sosyal mesafe öneriliyor

Tam kapanma ile birlikte sadece markete gitmek için izin alınabiliyor. Günün belirli kısımlarında markete gidebilen insanlar sokağa çıkma kısıtlamalarına tabii oluyor. Aksi halde cezai işlem yapılma yetkisi bulunuyor. Bunun farkında olan birçok kişinin kurallara uymaya çalıştığını söyleyebiliriz.

Eğer bu tür hizmetlere olan talep artarsa sistem çok daha sert bir şekilde kitlenebilir. Bu nedenle herkes bir süre daha sosyal mesafesine dikkat ederek evinde kalmaya özen göstermeli. Peki siz seyahat izin belgesi almak isteyen bir yığın insan ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Bill Gates Komplo Teorilerine Bir Yenisi Daha Eklendi: Bu Sefer Komplo Merkezi Türkiye

>> Koronavirüs Aşısı Olanların Dikkat Etmesi Gereken Önemli Bir Risk Ortaya Çıktı