Call of Duty, Booker T. ile Olan Davasında Amerikan Güreşçisini Yendi

Ünlü amerikan güreşçisi Booker T Huffman, Call of Duty yapımcısı Activision ile 2019’da davalık oldu. Özetle Huffman’ın iddiası, Prophet karakteri kendisinden ilham alınarak ortaya çıktığı şeklinde.

Şubat 2019’da profesyonel güreşçi Booker T. Huffman Activision ile iki yıldan uzun sürecek bir davayı açtı. İddiaya göre Call of Duty karakteri David “Prophet” Wilkes kendisinin güreş sahnesinde canlandırdığı GI Bro’ya benziyordu. Üstelik iddia konusu olan karakterle benzerlik de aşikar durumdaydı. İki karakter de bandanalı, sert bakışlı, iri yapılı kaslı adamlar. Ne var ki jüri Huffman’ın iddiasının ihlal teşkil etmek için yetersiz olduğuna karar verdi.

Güreşçinin avukatı Micah Dortch, 2019’da kaleme aldığı bir yazıda iki tipi değerlendirdi. Dortch, yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Bu karakteri GI Bro kopyaladıklarından hiçbir şüphe olmaması gerekiyor. Saç, vücut tipi ve giyimde benzerlikler var. Üstelik yüz ifadelerine kadar görülen yakınlık tesadüf olmayacak kadar derin.”

Tabii ki Activision bu görüşe katılmayan taraftı. Firma, Huffman’ın GI Bro’ya dair kanıt teşkil edecek hiçbir şey sunmadığını söyledi. Üstelik oyun devi, Huffman’ın bu durumdan zarar gördüğünü kanıtlayacak bir kanıta sahip olmadığını düşünüyor. Ayrıca Huffman ve GI Bro’nun bu karakterinin de başka bir karakterden etkilendiğini düşünüyorlar. Activision’a göre GI Bro karakteri de yine güreşçi olan ünlü oyuncu Dwayne “The Rock” Johnson’dan kopya alınarak ortaya çıktı.

Dava jürisi Booker T tarafının iddialarına rağmen Call of Duty geliştiricisini haklı buldu

Activision tarafı konu ile ilgili açıklamasında şu ifadeleri sarfetti:

“İddialar içinde en fazla tavrın ve yüz ifadesinin benzerliğinden dem vuruluyor. Ne var ki bir yüz ifadesi telif hakkına tabi değildir. Bir tutum da telif hakkında tabi değildir.”

Jüri de oyun geliştiricisinin bu görüşüne katıldı. Sonuçta dava dosyalarındaki sorulara verilen basit bir “hayır” yanıtı her şeyi tamamladı. Ancak GI Bro karakterinin posterinin bu oyun karakterine ilham vermesi mümkün mü? Bu sorunun cevabını biz bilemiyoruz. Ancak dev oyun firmasının karardan memnun olduğu kesin. Davada Activision’u temsil eden üç hukuk firmasından birinin avukatı E. Leon Carter şunları söylüyor:

“Sonuçtan memnunuz. Sonuç olarak, buna önemsiz bir dava demek doğru olmaz. Activision, oyunları üst düzey bir dürüstlükle ortaya koyuyor. Bununla birlikte William Romeo başta olmak üzere bu vizyonu hayata getiren inanılmaz yedekler ürünlerinden son derece gurur duyuyor. İşin doğrusu Jüri bu süreci onaylamış oldu.”

Diğer haberler:

>> Microsoft Steam Oyun Mağazasını Windows Store’a Davet Etti

>> Cyberpunk 2077 DLSS 2.2 ile Çalışabiliyor: İşte Yöntemi Burada