Windows 11 Apk Android Uygulamalarına İzin Verecek Mi: Cevabı Burada!

Android uygulamalarını çalıştıracağı ortaya çıktığından beri Windows 11 için apk desteği merak konusuydu. Sonuçta bu sorunun cevabı olumlu oldu. İşte Microsoft mühendisinin konuya cevabı…

Windows 11, 24 Haziran’da gerçekleşen duyuru ile ortaya çıktı. Bununla birlikte, duyurunun en ilgi çeken taraflarından bir ide işletim sisteminin Android uygulamalarını destekliyor olması. Lakin Amazon Appstore’un Windows mağazasında yer alacağı bilgisi de bununla birlikte geldi. Bu da birçok meraklı kullanıcıyı bir konuda emin olamamaya sürükledi. Sonuçta bu özelliğin sadece Amazon tarafından sağlanan uygulamaları kapsaması da ciddi ihtimal dahilindeydi.

Artık reklam dolu üçüncü parti uygulamaları kullanmak istemeyenler içinse Windows 11 iyi haberi veriyor. Windows’un Android desteği kendi kurduğunuz uygulamalara da izin verecek. Böylece ülkemizde çalışacağı şüpheli olan Amazon Appstore’a ihtiyaç duymadan uygulamaları sistemde çalıştıracağız. 

Microsoft’ta seçkin bir mühendis olan Miguel de Icaza bu konudaki soru işaretlerine son veren açıklamayı yaptı. Icaza’nın dediğine göre herhangi bir apk dosyasını da Windows 11’e yüklemekte bir sorun yaşamayacaksınız. Amazon mağazası Google Play Store kadar geniş olmadığı için bu gelişme büyük bir önem taşıyor.

 

Windows 11 Android uygulama paketi olan apk dosyalarını çalıştıracak

Bildiğiniz gibi Windows’ta uygulama paketleri çoğunlukla “exe” uzantısını taşır. Herhangi bir exe dosyasına tıkladığınızda bu uygulama çalışır ve kolayca kullanırsınız. Böylece bundan sonra Windows 11 bu kolaylığı “apk” uzantılı Android paketleri için de getiriyor. Icaza’nın yanıtladığı kullanıcı merakını şu kelimelerle ifade etti:

“Hey, Amazon/google App Store’dan bağımsız olarak Windows’a apk dosyalarını da yükleyebilecek miyiz?”

Bu soruya Icaza lafı uzatmadan “evet” yanıtını veriyor. Yani telefonunuzdaki bir uygulamanın apk dosyasını bilgisayara aktarıp çalıştırmanız mümkün olacak. Ayrıca internette apk dosyalarını paylaşan siteler de mevcut. Yine de bu sitelerdeki dosyaların güvenliği şüpheli. Virüs dosyalarıyla başı dertte olan Windows’un umarız başı bir de Android virüsleriyle belaya girmez. Bununla birlikte, söz konusu teknoloji Microsoft’un Intel’in Bridge teknolojisi ile yaptığı çalışma sayesinde mümkün hale geldi. Yine de AMD işlemci sahiplerinin endişe etmesini gerektirecek bir şey yok. Android uygulamaları AMD işlemcili bilgisayarlarda da çalışacak.

Diğer haberler:

>> Honor 50 serisi, satış rekorları kırıyor: Bu fiyata bu telefon!

>> AMD Ryzen Windows 11 Desteği İlk Nesil İşlemcilerde Yok!