Çin Hack Aracı ABD Tarafından Ele Geçirildi: Panik Havası Hakim

Google Chrome hackerların

Çin hack aracı ABD için büyük bir tehlike oluşturuyordu. Bu tehlikeyi atlatmak için büyük bir girişimde bulundular. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Siber güvenlik artık çağımızın en önemli konuları içerisinde yer alıyor. Sadece 2021 yılında bile büyük bir siber saldırı artışı kaydedildi. 2022 yılında muhtemelen bunun çok daha fazlası ortaya çıkacak. ABD ve Çin arasında yaşanan siber savaşlar ise işi çok daha başka boyutlara taşıdı.

Çin’e ait olduğu söylenen kötü amaçlı bir yazılımın ABD tarafından ele geçirilmesi bunun en önemli kanıtları içerisinde yer alıyor. Çin hükümeti için bilgi sağlayan Daxin isimli bir hack aracı ele geçirildi. Teknolojik olarak bugüne kadarki en gelişmiş sistemlerden bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Zaten onu ön plana çıkaran tam olarak buydu.

Çin hack aracı ABD için büyük öneme sahipti

Symantec tarafından yapılan bir ifşa ile birlikte son derece önemli bilgiler ele geçirildi. Çin istihbaratı için çalışan Daxin isimli bu hack aracı oldukça karmaşık bir yapıya sahip. 2013 yılından beri kullanılan kötü amaçlı yazılım yaklaşık 10 yıldır en önemli tehditler içerisinde yer alıyor. Özellikle ABD bu durumdan fazlasıyla tedirgin.

Çin hack aracı ABD

Genellikle Çin bağlantılı faktörlerde kötü yazılımlar kullanıldığı ifade ediliyor. Ancak ortaya çıkan son gelişmelere baktığımızda çok daha gelişmiş yazılımların da kullanıldığı ortaya çıktı. Çin’de faaliyet gösteren bilgisayar korsanları her zaman için düşük kaliteli yazılımlar üretmiyor. Bazen ortaya Daxin gibi son derece kaliteli projeler çıkabiliyor.

ABD tehlikeyi bertaraf etti

ABD tarafından bu kötü amaçlı yazılım ortadan kaldırıldı. Herhangi bir kırmızı bayrak uyarısına yol açmayan bu zararlı yazılım görebileceğiniz en tehlikeli sistemler içerisinde yer alıyor. Hatta onu Pegasus ile karşılaştırmak bile mümkün.

Karşı tarafın bilgisayarında veya cihazında kod çalıştırabilen bu kötü amaçlı yazılım şimdilik ABD tarafından etkisiz hale getirildi. Bakalım Çinli bilgisayar korsanları buna nasıl bir cevap verecek.

İlgili Haberler:

>> iPhone Cihaz Kullanıyorsanız Hackerlar Sizi Takip Ediyor Olabilir: Büyük Güvenlik Açığı

>> Kripto Para Dolandırıcısı Milyonluk Vurgun Yaptı: Hacker Hesabı Boşalttı