iPhone Cihaz Kullanıyorsanız Hackerlar Sizi Takip Ediyor Olabilir: Büyük Güvenlik Açığı

Kullanıcı verileri satışa

iPhone cihaz kullanıyorsanız hackerlar sizinle ilgili bazı planlara sahip olabilir. Özellikle son dönemlerde casus yazılımların sayısı korkunç derecede artış gösterdi. İsrailli yazılım şirketleri bu noktada çok büyük yatırımlar yapıyor.

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple şu sıralar siber güvenlik tehditleri ile uğraşıyor. Dünyanın en büyük siber güvenlik tehdidi olarak bilinen Pegasus şimdilerde biraz sakinleşti gibi görünüyor. NSO Group artık bu yazılımı her ülkeye satmadığını belirtti.

Tam Pegasus casus yazılımı unutulmaya başlanmışken bu defa ortaya çok daha farklı bir sistem çıktı. Genelde herhangi birisinin verilerinize ulaşabilmesi için bir linke tıklaması gerekiyor. Ancak bu yeni yazılım türünde böyle bir duruma ihtiyacınız olmayacak. Belirli bir uzaklıkta cihazınızın yer alması yeterli olacaktır.

iPhone cihaz kullanıyorsanız hackerlar peşinizde olabilir

Apple tarafından geliştirilen iPhone cihazları hedef alan bir yeni yazılım tespit edildi. Bu yeni yazılım tüm bilgilere, kameranıza ve mikrofonunuza kadar erişim sağlayan Pegasus casus yazılımı ile benzer. QuDream isimli bir şirket bu yeni yazılımı hükümetlere satmaya çalışıyor.

iPhone cihaz kullanıyorsanız hackerlar

Reign isminde casus yazılımı kullanılarak WhatsApp ve Telegram gibi birçok uygulamaya erişim sağlanabiliyor. Buradaki uygulamalarda yaptığınız tüm yazışmalar casus yazılım sayesinde görülebiliyor. 2019 yılında 50 kadar cihaza satılması için bu pakete izin verildi.

Şirket milyon dolarlık kazanç sağladı

Herhangi bir tıklama yapmadan veya bir mesaja cevap vermeden bu yazılım cihazınıza indirilebiliyor. Sıfır tıklama olarak adlandırılan bu teknik verilerinize uzaktan erişim sağlayabiliyor. Son derece karmaşık bir tekniğe sahip olan bu sistem açıkçası kolay kolay tespit edilemiyor.

Konuyla ilgili araştırma çalışmaları devam ediyor. Hükümetlere satış yapan bu şirket yaklaşık olarak 2,2 milyon dolarlık gelir elde etti. Sadece bu bile çok fazla cihaza yüklendiği anlamına geliyor. Peki siz bu tür casus yazılımlar hakkında ne düşünüyorsunuz? iPhone cihazlar güvenli mi?

İlgili Haberler:

>> Maske Takarken iPhone Face ID İle Ekran Kilidini Açmak İster Misiniz? Bakın Nasıl…

>> iPhone YouTube Özelliği Kullanılabilir Hale Geldi: Video İzlemek Daha Keyifli Olacak