Çin Kripto Para Açıklaması Yaptı: Bitcoin Dibi Gördü!

Çin kripto paraları tehdit

Kripto para hakkında yapılan Çin açıklaması Bitcoin’in 3 ayın en düşük seviyesine inmesine sebep oldu. Bu açıklama sonucunda Bitcoin 40 bin dolar altına kadar indi. 

.

Bitcoin son 24 saat içinde 3 ayın en düşük seviyesini gördü. En popüler kripto para birimlerinden biri değerinden yaklaşık %15 kaybetti. Bununla birlikte birçok kripto parada daha düşüş ortaya çıktı. Bu ciddi düşüşün sebebi ise Çin’deki bankacılık ve finans kurumlarından gelen açıklamalardı. Firmalar, bitcoin hakkında bu paraların iyi bir yatırım olup olmadığı konusunda şüphe uyandırıcı açıklamalar yaptı.

Salı günü geç saatlerde Çin’deki finans kurumları; ticaret, takas, kayıt ve ödeme amacıyla kripto para kullanımının yasaklandığını açıkladı. Ortaya çıkan bu yasak insanların bitcoin sahibi olmasını engellemiyor. Lakin bitcoin’in para olma amacını çoğunlukla elinden alıyor. Bu yüzden yatırımcılar için hayat oldukça zorlaşacak gibi. Bundan sonra bitcoin bir para olmak yerine altın gibi bir yatırım aracı halini alacak.

Çin Halk Bankası, mesajlaşma uygulaması WeChat’teki resmi hesabında bir açıklama yaptı. Banka, bu hesabı halk ile daha iyi bir iletişim kurma amacıyla 2019’da açtı.

Çin kripto para

Çin Halk Bankası’nın yaptığı kripto para açıklaması bitcoin değerini ciddi oranda etkiledi

Görünüşe göre bu açıklamaların bir sonucu olarak, Bitcoin Şubat ayından bu yana ilk kez 40.000 dolar’ın altına düştü. Bununla birlikte, GPU madencileri arasında popüler olan Ethereum gibi diğer popüler para birimlerini de etkiledi. Ethereum’un güncel değeri 2.500 dolar çevresinde dolaşıyor. Lakin bu ayın başlarında değeri neredeyse 4 bin dolara ulaşmıştı.

Çin, dünyadaki bitcoin madenciliğinin % 75’inin sınırları içinde gerçekleştiğini bildirdi. Buna rağmen, kripto para için harcanan çabaları küçümser hamleler gerçekleştiriyor. Ülke, daha önce 2017’de bitcoin borsalarını bloke etmek ve 2019’da borsaları ve Anlık Teklif sitelerini daha da sınırlandırmak için harekete geçmişti. Bugünün açıklamalarla da ülkenin finans kurumlarında kripto para birimlerini resmileştirme veya meşrulaştırma konusundaki sert duruşunu sürdürdüğünü görüyoruz. 

Yaşanan Bitcoin ve Ethereum değerindeki düşüş ülkede hayli popüler olan madenciliğe karşı bir hamle olarak da yorumlanıyor. Peki oyuncular tarafından bakarsak bu durum ekran kartı stoklarını rahatlatacak mı? Evet, kesinlikle büyük bir etkisi olacaktır. Kripto para madenciliği mantıklı olmaktan çıkarsa raflara giren kartların daha az talep edileceğini söyleyebiliriz. Bitcoin madenciliğinin de ekran kartlarından gün geçtikçe uzaklaştığını da söylemek gerek.

Diğer haberler:

>> Kripto Para Dolandırıcıları TRS Coin Üzerinden Dolandırdı: Aslında Böyle Bir Kripto Para Yok

>> Bu Haftanın En Çok Kazandıran Kripto Paraları Hangileri Oldu (11 – 18 Mayıs)


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here