Commodore 64 ile Bitcoin Kazılır Mı? 50 Trilyon Yıl Vaktiniz Varsa

Bitcoin kazan bir Commodore 64 ne kadar hash değeri üretiyor?

Önceden haberini yaptığımız Game Boy ile bitcoin kazma denemesine şimdi de Commodore 64 dahil oldu. Kısacası bu iş bolca zaman ve enerji gerektiriyor. 

Bitcoin ile her donanım bir madene dönüşebiliyor. Bu yüzden her bir cihazda nasıl sonuçlar vereceğine dair meraklı insanlar da ortaya çıkıyor. Commodore 64’ün bile bunun üzerinde çalışabilmesi heyecanlı kimselere bu cihazları tüketme ihtiyacı yaratmayacak. Ne var ki bazen bir merakın giderilmesi de gayet tatminkar bir sonuç. Özellikle bu nostaljik bilgisayarın bitcoin üretip üretmemesinden önce bunun ne kadar masraflı olacağı sorusu da önemli. Yapılan deneme sonucunda bu işlemin 1.1 katrilyon dolarlık enerji masrafı çıkaracağı da ortaya çıktı. Bu sebeple kâr etme hayaliniz varsa bir şekilde enerjiyi de ucuza getirmek zorundasınız.

8-bit Show isimli bu tür bilgisayarlarla uğraşan bir YouTube kanalı, bu imkansız göreve girişti. Bitcoin Miner 64 isimli bir yazılım ile gerçekleşen bu işlem için sıradan bir Commodore 64 sahibi olmak yeterli. Ayrıca dürüst olmak gerekirse videoda görüldüğü üzere bu işlemin ardındaki başarı hissi maddiden çok manevi.

Bitcoin kazan bir Commodore 64 ne kadar hash değeri üretiyor?

Yazılımın çalışmasından sonra yapılan ölçümde bu dinozor bilgisayarın hash değeri de görülüyor. Commodore 64 3.5 saniye başına yaklaşık 0.3 H/s değeri üretiyor. Günümüzde kullanılan ve Bitcoin üretmeye çalışan özel cihazlar terahash seviyesinde üretimlere sahip. Bu yüzden zavallı Commodore 64 için manalı bir üretim gerçekleştirmek biraz zaman isteyen bir iş. 50 trilyon yıl hedefi özel olarak güçlendirilmiş Commodore bilgisayarlar için ancak bir hedef haline gelir. Yani 0.3 H/s için hedef daha da uzakta.

Commodore donanımını hızlandıran özel eklentilerle bu değer 10 H/s seviyesine kadar çıkma potansiyelinde. Yılda 0.00000000000002 bitcoin üretmek sizin için anlamlı bir hedefse bunu deneyebilirsiniz. Ancak bilgisayarın tükettiği enerji göz önüne alındığında bu çaba zarar yaratmaktan öteye geçmiyor. Hash oranının da gittikçe artacağı göz önüne alınırsa zor biriktirdiğiniz bitcoinin bir anda yok olduğuna da şahit olmanız olası.

Son olarak, videoda söz konusu yazılımın “C” dili ile yazıldığı ekleniyor. Eğer bu yazılım makine kodu ile olsaydı üretimin 10 kata kadar artma şansı olacaktı. Ancak amacınız kâr etmek ise bu artış da maalesef sizi pek mutlu etmez. Sizinle bitcoin üzerine ilginç denemeleri paylaşmayı sürdüreceğiz.

Diğer haberler:

>> Haftanın Kazandıran Kripto Para Varlıkları Hangileri Oldu: İşte O Liste

>> Thodex CEO’sunun Dolandırıcılığı Netleşti: Kullanıcılardan 2 Milyar Dolar Mı Çalındı?