Bitcoin ile Maaş Alan Futbolculara Ifunanyachi Achara da Dahil Oldu

Bitcoin ile maaş alma kararını açıklayan Ifunanyachi Achara enflasyondan şikayetçi
Google News Abone Ol

Nijeryalı futbolcu Ifunanyachi Achara Toronto FC’den bitcoin ile maaş alacak. Kısacası futbolcu, bunun sebebini Afirka’daki enflasyona ve bitcoin’in ülkesindeki önemine bağlıyor.

Beş yıldır Toronto FC formasını terleten forvet oyuncusu maaşını bitcoin olarak alacak. Böylece Ifunanyachi Achara maaşını bitcoin ile alan son profesyonel sporcu oldu. 23 yaşındaki sporcu Major League Soccer yönetimi ile anlaşarak maaşının yarısını bitcoin olarak alma kararı aldığını söyledi. Oyuncu bundan sonra maaşını Binance bünyesine katılan Bitwage ile alacak.

Achara böylece maaşını bitcoin ile alacağını halka açan öncü profesyonel sporcularından biri oldu. Achara, Bitcoin’in özellikle kendi ülkesinde enflasyona karşı bir önlem olduğuna inandığını söyledi. Nijerya’nın yıllık enflasyonu Mart ayında % 18’in üzerinde çıktı. Bu durum ülke için son  dört yılın en yüksek seviyesi anlamına geliyor.

Sean Culkin

Daha önce korumalı futbol oyuncuları Sean Culkin ve Russell Okung da maaşlarını bitcoin kripto para birimine taşıdı. Nisan ayının sonlarında Culkin 920 bin dolar değerindeki kontratının tamamını bitcoin olarak alacağını açıkladı. Ondan önce geçtiğimiz Aralık’ta Okung yıllık 13 milyon dolar değerindeki maaşını bitcoin üzerinden alacağını açıklamıştı.

Bitcoin ile maaş alma kararını açıklayan Ifunanyachi Achara enflasyondan şikayetçi

Konu ile ilgili açıklama yapan Toronto FC futbolcusu kararını şu sözlerle açıkladı:

“Enflasyon bizi oldukça kötü etkiliyor. Bununla birlikte ABD salgın sürecinde insanlara yardım etmek için para basıyor. Hükümet ne kadar para basarsa paramızın değeri bir o kadar düşüyor. Bu yüzden aileme para göndermek için bitcoin’i tercih ediyorum”

Bitcoin çetesi dolandırıcılığın

Amerika’da bulunan farklı ülke vatandaşlarının ülkelerine para göndermek için sıklıkla bitcoin kullandıkları kaydediliyor. Kripto paraların merkezi olmayan yapısı havale ücretlerinden kaçınmaya yardım ediyor. Ayrıca Acara, Nijerya hükümetinin bazı insanların hesaplarını kapatması sebebiyle bitcoin’in parasal engellemeleri aşmayı sağladığını söyledi:

“Eğer bitcoin gibi bir seçenek olmadan aileme para göndermem gerekseydi bundan kaçınırdım. Aileme banka aracılığıyla para gönderemiyorum. Aileme parayı daha kolay ve verimli olarak hızlı biçimde göndermemi bitcoin sağladı.”

Ülkeden gelen haberlere göre varlıklı Nijerya vatandaşları paralarını yurtdışında tutmayı tercih ediyor. Achara’nın ailesinin bu konudaki tercihi ise bitcoin’den yana olmuş. Eğer yerel para birimine ihtiyaç duyduklarında bu parayı bitcoin üzerinden alıyorlar. Ayrıca ülkeden gelen iddialar Nijerya hükümetinin kripto para hesaplarını kapattığını da belirtiyor.

Diğer haberler:

>> Binance Türkiye Dolandırıcılık Yapıyor: Bu Habere İnanamayacaksınız

>> Ethereum ve BNB roket gibi uçmaya devam ediyor: Yeni rekorlar gelebilir

 

 


CEVAP VER