El Salvador Bitcoin Kripto Para Birimini Resmileştiren İlk Devlet Oldu

El Salvador kripto para

Bitcoin kripto para birimini resmi olarak kabul eden ilk ülke El Salvador oldu. Böylece kripto para birimlerinin alternatif olma iddiası konusunda önemli bir adım daha gerçekleşti.

El Salvador Parlamentosu bitcoin kripto para birimini yasal olarak sınıflandırmayı kabul etti. Kanun, Başkan Nayib Bukele tarafından parlamentoya sunuldu. Parlamento, yasayı 84 oydan 62’sini vererek kabul etti. Böylece ilk kez bir ülke kripto para birimlerinden birini yasal olarak benimsedi. Sonuçta 90 gün içinde yasa yürürlüğe girmiş olacak.

Yasa salı günü geç saatlerde parlamentodan geçti. Bu durum ülkenin Ulusal Para Fonu (IMF) nezdindeki statüsü üzerinde sıkıntı çıkarma ihtimaline sahip. Bu da uzman ekonomistlerin endişelenmesine sebep olan bir gelişme. Mecliste yapılan onayın ardından ülkenin başkanı Nayib Bukele konu ile ilgili şu tweet’i attı:

“Bitcoin yasası az önce nitelikli bir çoğunlukla onay aldı.”

Bu yasallaşmanın en önemli nedenini ülke yönetimi daha önce açıkladı. Ülke yönetimi, yurtdışında yaşayan El Salvador vatandaşlarının ülkelerine daha kolay havale yapmasını istiyor. Tabii ki bunun için bitcoin’den daha iyi bir araç olamaz. Ülke yönetimi bununla birlikte ABD dolarının da yasal kullanımının süreceğini söyledi. Bukele, oylamadan kısa bir süre önce bir tweet’te şunları söyledi:

“Bu gelişme ülkemiz için finansal açıdan; yatırım, turizm, inovasyon ve ekonomik kalkınma getirecek.”

Herkese 30 dolar Bitcoin

El Salvador başkanı bitcoin kullanımına olan kararın halka bırakılacağını söyledi

Başkan Nayib Bukele, bitcoin kullanma tercihinin halka ait olduğunu belirtti. Bununla birlikte kullanmanın insanlara hiçbir risk teşkil etmeyeceğini söyledi. El Salvador’un dolar odaklı ekonomisi, büyük ölçüde yurtdışında çalışan vatandaşların gönderdikleri paraya odaklanmış durumda. Dünya Bankası verileri, 2019’da ülkeye yapılan havalelerin yaklaşık 6 milyar dolar olduğunu gösteriyor. Bu para birçok ülke için önemsiz gözüküyor ancak bu ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının beşte biri demek. Oran açısından bakarsak bu dünyadaki en yüksek miktarlardan bir tanesi.

Uzmanlar bu adımın El Salvador’un IMF ile olan görüşmelerindeki elini zayıflatacağı görüşünde. Öğrenilene göre ülke fondan 1 milyar dolarlık bir kredi istiyor. IMF’nin El Salvador misyon başkanı Alina Carare Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada konuyu takip ettiklerini belirtti.

Lakin ilgi çekici gelişmeler bununla da sınırlı değil. Bu gelişmeyi takiben, ülkedeki her yetişkin vatandaşa 30 dolar değerinde bitcoin verileceği gelişmesi ortaya çıktı. Vatandaşlar ülkenin resmi kripto piyasa uygulamasını indirdikleri takdirde bu parayı alma imkanına sahip olacak. Bu gelişme, ülkenin bitcoini resmi hale getirme çalışmasının bir parçası olarak gündeme geldi.

Diğer haberler:

>> Kripto Paralarda Yeni Hafta Çok Heyecanlı Geçti: Dünya Çapında Büyük Gelişmeler Yaşanıyor (18 – 25 Haziran)

>> Herkese 30 Dolar Bitcoin Dağıtılacak: Tarihte Eşi Benzeri Az Görülür Bir Olay