Çin Piyasası Karışacak Gibi Görünüyor: Alibaba Kurucusu Jack Ma Liste Dışı Kaldı

Alibaba e-ticaret etkinliği

Ortaya çıkan yeni gelişmelere göre Çin piyasası karışacak. Alibaba kurucusu bunda büyük etken olacak. İşte konuyla alakalı merak edilen tüm detaylar.

Bildiğiniz üzere Çin son derece sert bir rejime sahip. Herşey devletin elinde olması ile birlikte güç tamamen bir hükümete ait. Böyle bir ülkede ne yazık ki girişimciler de büyük sorunlar yaşıyor. Özellikle Çinli şirketler burada daha fazla problem görebiliyor. Mesela ABD merkezli Apple gibi firmalar Çin ile neredeyse hiç bir sorun yaşamıyor.

Alibaba kurucusu Jack Ma Amazon gibi şirketlerle yarışacak potansiyele sahip. Özellikle Alibaba e-ticaret sitesi burada son derece kritik bir konuma sahip. Fakat Çin bu şirketin büyümesini açıkçası pek istemedi. Pekin ve Ma arasındaki restleşme devam ederken Jack Ma aniden ortadan kayboldu.

Jack Ma olayından sonra Çin piyasası karışacak

Dünyanın en büyük piyasalarından bir tanesi olarak görülen Çin piyasası ne yazık ki şu sıralar korku ile dört dönüyor. Ülkede pek şeffaflık olmaması burada önemli bir faktör. Hatırlayacağınız üzere Jack Ma, Çin Komünist Partisi ile alakalı bankalar üzerinden bir eleştiri yapmıştı. Bu eleştiri sonrasında aniden ortadan kayboldu.

Çin piyasası karışacak

Ülkedeki banka sisteminin dönüştürülmesi gerektiğini ifade eden Ma, açık bir şekilde hedef haline geldi. İlk olarak ortadan kaybolması gündeme bomba gibi oturdu. Kendisi ile alakalı hayatta olduğuna dair bazı videolar basına gönderildi. Fakat bu pek yeterli olmadı. İnsanlar onun öldüğünden korkuyor.

Bugün ise yeni bir gelişme daha oldu. Jack Ma Çinli girişimciler listesinden çıkartıldı. Böylece herkes Çin piyasası karışacak yorumları yapmaya başladı.

Alibaba kurucusu büyük bir baskı görüyor

Kendisine sürekli olarak baskı yapılan ünlü girişimci ne yazık ki Pekin tarafından adeta düşman gibi görülüyor. Zaten ona bu kadar saldırmalarının nedeni de tam olarak bu. Özellikle hükümet eleştirileri Ma’ya karşı aşırı tavır alınmasına neden oldu.

Tüm ortaya çıkan bu olaylardan sonra “Çin piyasası karışacak” diyebiliriz. Şu an herkes neler olacağını bekleyip görmek istiyor.

İlgili Haberler:

>> Alibaba kurucusu Jack Ma bakın nerede ortaya çıktı! (Video)

>> Wattpad Yarım Milyar Dolardan Yüksek Bir Ücrete Satıldı