Çinli Ekran Kartı 7nm Grafik İşlemcisi ile AMD ve Nvidia’ya Meydan Okuyor

Çinli firma iddialı oldukları ekran kartı için birçok bilgiyi de paylaştı
Google News Abone Ol

Çinli Tianshu Zhixin firmasının yeni ekran kartı geniş çaplı üretime ve satışa hazır. 7nm üretim teknolojisine sahip Big Island kartı oldukça ilgi çekici.

Big Island ilk “bulut eğitim GPU’su” Çin’de ortaya çıktı. Kısacası bu kart yakında piyasaya çıkmaya hazır durumda. Oysaki firma bu çıkış planını hayata geçirmek için yaklaşık dört senelik bir çalışma yürütmüş. Kartın üreticisi Shanghai Tianshu akıllı yarı iletken firması kartın ilk görsellerini paylaştı.

Firmadan gelen bilgilerde de görüldüğü gibi firmanın hedefinde öncelikle Asya pazarı var. Bu kart 7nm üretim teknolojisini ihtiva ediyor. Ayrıca yapay zeka ve yüksek performans odaklı kullanımı hedef alıyor. Bununla birlikte kartın “ana akım üreticilerin kartlarının iki katı performans” vaadi bulunuyor.

Firmanın iddiasına göre Big Island, AMD ve Nvidia modelleriyle ciddi bir mücadele verecek kabiliyette. Firma ayrıca kartın fiyat-performans oranının çok fazla ilgi çekeceğinden emin. Üstelik kartlarının enerji tüketimi konusunda da iddialı olduklarını söylediler. Bu da demek oluyor ki bu kartın eğitim, araştırma ve güvenlik gibi alanlarda büyük bir ilgi toplaması mümkün.

Çinli firma iddialı oldukları ekran kartı için birçok bilgiyi de paylaştı

Big Island çok sayıda kayan nokta teknolojisini destekliyor. FP32, FP16, BF16, INT32, INT16 ve INT8 başta olmak üzere çok sayıda standart bu kartta var. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda güçlü bir test platformunda bu kart 147 TFLOPS seviyesinde bir performansı var. Lakin bu rakam firmanın kendinden geliyor ve bu yüzden iyimser sonuçlar olma ihtimali var. Nvidia A100’ün 77.97 TFLOPS ve AMD MI100’ün 184.6 TFLOPS seviyesinde performansları olduğunu söylemeliyiz. Bununla birlikte Nvidia ve AMD’nin yeni kartlarını tanıtmaya hazırlandığını belirtelim.

Sonuçta sıfırdan gelen bir firmanın 147 TFLOPS gibi bir sonuç iddia etmesi oldukça ümit verici. Fiyat bilgisi bulunmasa da piyasaya Intel’in ardından bir başka oyuncunun daha geliyor olması ümit verici. Yıllar süren geliştirme sonrası Bıg Island’ın tasarlanması 2020’de sona ermiş. Ancak firma piyasaya aceleci bir çıkış yapmak istememiş. Bunların yanında yaşanan çip kıtlığı da firmanın adımlarını yavaş ve dikkatli atmasına neden olmuş. Firma şimdi istediği noktaya gelince de kartı bizlerle paylaşma kararı aldı ama maalesef kartın Çin dışına ne zaman adım atacağını bilmiyoruz. Bu gelişmeler hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Diğer haberler:

>> OneWeb Uzaydan İnternet Projesi Büyük Hizmet Sunacak: İnternet Tamamen Uzaydan Verilebilir

>> AMD Threadripper Yeni Nesliyle Beklediğimizden Daha Yakın Olabilir


CEVAP VER