OneWeb Uzaydan İnternet Projesi Büyük Hizmet Sunacak: İnternet Tamamen Uzaydan Verilebilir

ilk uzay restoranı

OneWeb uzaydan internet projesi birçok kişiyi heyecanlandırdı. Bu firmayı tanımayanlar için özel bir internet hizmeti verdiğini söyleyerek özetleyebiliriz. Peki şirket nasıl bir proje ile uzaydan internet gönderecek?

Starlink ile başlayan uzay üzerinden internet gönderme projeleri giderek her yere yayılıyor. Elon Musk tarafından ortaya atılan bu proje yaklaşık olarak 1300 uydu ile devam ediyor. Şimdiye kadar Starlink projesinin rakibi neredeyse hiç yoktu. Ancak bu günlerde giderek rakipleri artmaya başladı.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde Jeff Bezos böyle bir projesinin olduğundan bahsetmişti. Uzayda uydu bulundurup dünyaya internet hizmeti sunmak milyarderlerin ve büyük şirketlerin en büyük hayalleri içerisinde yer alıyor. SpaceX tarafından geliştirilen bu tür projeler giderek yaygınlık kazanıyor. Şimdi de OneWeb benzer bir çalışmanın içerisinde.

OneWeb uzaydan internet projesi ilk başta maliyetli olacak

Gelen son detaylara göre şirket dünya çapında hizmet sağlamak istiyor. Fakat ilk etapta bunun sadece İngiltere merkezli olması bekleniyor. İlerleyen yıllarda bu hizmet küresel çapta kullanılabilir hale gelecek. Şirket tarafından yapılan çalışmalar ile birlikte yörüngedeki uydu sayısı 146 civarına ulaştı.

25 Mart 2021 tarihinde yapılan bu son fırlatma firmayı az bile olsa hedefine yaklaştırdı. Şimdi de 1200 kilometre yörüngede toplam 648 uydu hedefleniyor. Eğer bu hedef gerçekleşirse dünya çapında hizmet verilebilecek. İngiltere konu ile ilgili gerekli yasal mevzuata zaten sahip. Bunun için firmanın donanım konusunda kendisini geliştirmeye ihtiyacı var. Ancak ilk etapta bu hizmetin biraz maliyetli olacağı ifade ediliyor.

Telekomünikasyon tekeli kırılabilecek mi?

Birçok kişi böyle projelerin telekomünikasyon tekelini tamamen bitireceğini düşünüyor. İşin aslına bakacak olursak bu doğru değil. Şirketler yine internet hizmetini telekomünikasyon üzerinden verecek. En azından OneWeb firmasının amacının bu olduğunu biliyoruz.

OneWeb

İngiltere merkezli devam edecek bu proje ile ilgili heyecan büyük. Bakalım önümüzdeki yıllarda internet hizmetleri alanında neler değişecek? Konuyla ilgili detaylar geldikçe sizlere aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Yemeksepeti Hacklenmesi Hakkında CEO Nevzat Aydın İlk Defa Konuştu

>> Şarjı bitmeyen telefon Tecno Spark 7, tanıtım için gün sayıyor


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here