Çocukları Sosyal Medya Fenomenlerinden Korumak İçin Yeni Çalışma Başlatılıyor

Facebook içerik üretenleri paraya

Ortaya çıkan son detaylara göre çocukları sosyal medya fenomenlerinden korumak için bazı yeni çalışmalara başlandı. Hadi gelin hem bu çalışmalara hem de diğer detaylara birlikte göz atalım.

Türkiye’de ve dünyada sosyal medya fenomenliği çok ciddi boyutlara ulaştı. Özellikle son dönemlerde bu çok daha çarpıcı bir şekilde görülüyor. Markalar genellikle pazarlama yapmak için bu tür fenomenleri kullanıyor. Hatta bir dönem neredeyse her konuda fenomenler kullanılmıştı.

Bu tür etkileri tersine çevirebilmek için Hollanda hükümeti devreye girdi. Devlet Bakanı Dennis Wiersma tarafından başlatılan çalışma ile birlikte çocuk sömürüsünün önüne geçilmek isteniyor. Böylece sosyal medya konusunda çocukların olumsuz etkilenmesi önlenmek isteniyor. Çocuklar arasında sosyal medya kullanımı aşırı derecede yüksek.

Çocukları sosyal medya fenomenlerinden korumak zorlaşıyor

Çocukları sosyal medya platformlarında ürün tanıtımları yapan fenomenlere karşı korumak için bazı düzenlemeler geliştiriliyor. Bu düzenlemeler ile birlikte çocuklar meta olarak kullanılamayacak. Bazı televizyon programlarında veya internet tanıtımlarında çocuk sömürüsü bile uygulanabiliyor.

çocukları sosyal medya fenomenlerinden

Çocuklar ya sosyal medya fenomenlerinin etkisi altında kalıyor ya da kendileri sosyal medya fenomeni olup kullanılıyor. Kısacası onlar için sosyal medya platformları birçok tuzak barındırabiliyor. Hollanda’da sosyal işler ve çalışma müfettişliği 13 yaşından küçük çocukların sosyal medya fenomeni olması için bazı izinler alınması gerektiğini açıkladı.

Uygulama küresel çapta yaygınlaşabilir

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları genellikle çocuklar konusunda pek hassas değil. Özellikle TikTok çok fazla çocuk hesabı barındırıyor. Bu hesaplardan bazıları fenomen olarak biliniyor. Normal şartlarda devletler çocukların fenomen olması konusunda bazı kurallara sahip. Ancak bu kuralların neredeyse hiç birisi uygulanmıyor.

Facebook, Twitter, Instagram ve birçok platformda çocukların korunması için yeni önlemler alınıyor. Böylece onların erken yaşta bazı olumsuz duygular yaşaması engellenmek isteniyor. Çocuklukta yaşanan travmalar ilerleyen yaşlarda bile kendisini gösterebiliyor. Peki sizce çocukların korunması için ne tür önlemler alınabilir? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Facebook’ta Yorum Yaparken Bir Daha Düşünün: Soytarı Demek Bile Ceza Getirebilir

>> Teknoloji Şirketleri Vergi Kıskacına Alınıyor: Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak