Facebook’ta Yorum Yaparken Bir Daha Düşünün: Soytarı Demek Bile Ceza Getirebilir

Facebook kullanım oranı

Facebook’ta yorum yaparken bir daha düşünmenizi öneriyoruz. Yeni alınan bir karar ile birlikte ortaya oldukça ilginç bir sonuç çıktı. Hadi gelin merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Sosyal medya platformlarında zaman zaman hakaret içeren yorumlar yapılabiliyor. Üstelik bu hakaret içerikli yorumlar genellikle cezasız kalıyor. Ayrıca paylaşımına hakaret edilen kişiler çok fazla yargı yolunu tutmak istemiyor. Türkiye’de özellikle yargı süreci biraz daha uzun sürebiliyor.

Bazıları bu tür davalarda sonuç çıkmayacağını düşünüyordu. Ancak Yargıtay konu ile ilgili son derece önemli bir karar verdi. ABD Merkezli sosyal medya devi Facebook bir mahkeme sürecine neden oldu. Yapılan paylaşımda bir kişiye soytarı ve şerefsiz gibi ifadeler kullanıldığı için ceza verildi.

Facebook’ta yorum yaparken ceza alabilirsiniz

Facebook kullanıcıları bazen sert yorumlar yapabiliyor. Geçtiğimiz günlerde bir kişinin yine sert bir yorumda bulunması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı onu ifadeye çağırdı. Savcılık tarafından hakaret ile suçlanan kişi kovuşturmaya yer yoktur kararı ile serbest bırakıldı. Ancak kendisine hakaret edilen kişi konuyu burada bırakmadı.

Facebook'ta yorum yaparken

Sulh Ceza Hakimliği aracılığı ile savcılığın kararına itiraz edildi. Sonuç olarak hakim kararın kanun yararına bozulmasını istedi. Bu adam tarafından yapılan soytarı yorumu bir suç olarak görüldü. Bu nedenle kendisi hakkında ceza kararı verilmesi için bir yol açılmış oldu. Bu tür kararlar açıkçası pek kolay görülmüyor.

Sosyal medya platformlarında hakaret

Normal şartlarda herhangi bir vatandaşa hakaret etmek suç olarak kabul ediliyor. Bu tür suçlar genellikle tazminat gibi cezalar ile sonuçlanabiliyor. Ancak çoğu kez bu tür davalarda ceza kararı çıkmıyor. Bu nedenle birçok kişinin rahat bir şekilde hakaret içerikli yorumlar yaptığı biliniyor.

Yapılan yorumlar kimi zaman çok ağır ifadeler içerse bile çoğunlukla basit düzeyde oluyor. Paylaşımına hakaret içerikli yorum yapılan kişiler ise konuyu mahkemeye taşımak istemiyor. Ancak Yargıtay tarafından verilen bu emsal karar birçok kişiyi cesaretlendirecek. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Facebook Çökünce 70 Milyon Kişi Telegram’a Göçtü

>> Mark Zuckerberg’in Facebook İmparatorluğu Yıkılıyor mu?