Çocukları Sosyal Medya Üzerinden İstismar Ediyorlar: Akıl Almaz Yöntem

uçağa tren çarptı

Çocukları sosyal medya üzerinden istismar eden bir grup tespit edildi. Özellikle Instagram üzerinden akıl almaz bir yöntem denedikleri ortaya çıktı. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Sosyal medya günümüzde birçok farklı amaç için kullanılıyor. Mesela sevdiğiniz bir arkadaşınızla kahve içtikten sonra bunu paylaşabilirsiniz. Gezdiğiniz yerleri yine aynı şekilde Facebook veya Instagram gibi platformlar üzerinden paylaşıp etkileşim sağlamanız mümkün. Her ne kadar bu tür masum amaçlar için kullanılsa bile bazıları sosyal medyayı kötü emellerine alet ediyor.

Ortaya çıkan bazı detaylara göre çocukları ve gençleri istismar eden bir grup tespit edildi. 12 ile 17 yaş arasındaki kız çocuklarını hedef alan bu kişiler oldukça çirkin bir yöntem kullanıyor. Bu yöntem ise Instagram üzerinden mesaj atmakla başlıyor.

Çocukları sosyal medya üzerinden tehdit ediyorlar

12 ile 17 yaş aralığındaki kızlara mesaj atan bu kişi veya kişiler ilk etapta masum görünecek bir talepte bulunuyor. Bu kızlara fiziksel test yaptıklarını ve vücut ölçülerini almak istediklerini söylüyorlar. Sohbet ilerledikçe onlardan iç çamaşırı ile bir fotoğraf yollamasını istiyorlar. Elbette buna fiziksel test kılıfı uyduruyorlar.

Çocukları sosyal medya üzerinden

Tüm bu istekler devam ederken en sonunda kızlardan tamamen çıplak oldukları bazı fotoğraflar alıyorlar. Bu fotoğraflar ile birlikte artık işin şantaj boyutuna geçiyorlar. Zincirleme olarak devam eden bu olayın sonucunda kızın Instagram hesabını ele geçirip buradan çıplak fotoğraflarını yayınlama tehdidinde bulunuyorlar. Daha fazla fotoğraf göndermelerini istemeleri ile süreç devam ediyor.

Sosyal medya güvenliği çocuklar için çok önemli

Her ne kadar sosyal medyada sınırsız bir eğlence çeşitliliği olsa bile yine de çocukların dikkatli olması gerekiyor. Özellikle bu tür gruplar kolay bir şekilde çocukları ağlarına düşürebiliyor. Hatta bazen mavi balina gibi oyunlarla çocukların intihara bile sürüklendiği görülüyor.

Tüm bu nedenlerden dolayı ebeveynlere büyük görev düşüyor. Onların çocuklarını mutlaka düzenli kontrol etmesi gerekiyor. Umuyoruz ki bu çirkin olaylar artık yaşanmaz ve suçlular yakalanır.

İlgili Haberler:

>> WhatsApp Mesajların Silinmesi Konusunda Devrim Gibi Bir Çalışma Yapıyor

>> WhatsApp Herkese Para Dağıtıyor: Zuckerberg Çok Israrcı