DAO Dijital Dünyayı Yeniden Şekillendirecek: Ütopya Gibi Sistem

Ethereum fiyat hareketleri

DAO dijital dünyayı yeniden belirleme potansiyeline sahip. Peki bu sistem nasıl çalışıyor? Özellikle son dönemlerde ismini daha fazla duyduğumuz bu sistemin detaylarına gelin birlikte bakalım.

Dijital dünya her geçen gün daha fazla şekilleniyor. Metaverse evreni büyük bir güç kazandırmıştı. NFT teknolojisi ise bu alanda adeta devrim sayıldı. Facebook bile metaverse evrenine uyum sağlayabilmek için ismini Meta olarak değiştirdi.

Genellikle şirketlerin bazı akımları başlattığını görüyoruz. Ancak bu seferki biraz daha farklı. DAO isimli sistem Blockchain sözleşme sistemi çok daha farklı bir ortam sağlıyor. Bu ortam sayesinde tahmin ettiğinizden daha fazla küresel etki yaratabilirsiniz. Yani tek bir insan bile dünyayı yeniden şekillendirebilir.

DAO dijital dünyayı değiştirme potansiyeline sahip

Normal şartlarda karar mekanizmaları teklidir. Yani sosyal gruplar tarafından yönetilmez. Daha doğrusu büyük sosyal grupların burada pek bir etkisi yoktur. Facebook platformunu ele aldığımızda bunu çok rahat bir şekilde görebiliriz. Paranın önemli bir bölümünü Mark Zuckerberg ve onun gibi yüksek hisseye sahip kişiler elde ediyor.

DAO dijital dünyayı

DAO Blockchain sistemi ise bunu kabul etmiyor. Kullanıcıların adeta birer reklam makinesi haline gelmesini engelliyor. Herkesin kendi isteğiyle katılım sağladığı ve yine kazancını eşit olarak paylaştığı bir sistem olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu sistemin oluşturulması platformun içerisinde yer alan kişiler tarafından belirleniyor.

Yeni trend DAO olabilir

Metaverse ve NFT dalgası büyük oranda devam ediyor. Beklenmeyen bir şekilde hızlı gelişim kaydeden bu alan artık rayına oturdu. Fakat DAO platformları beklenenden çok daha hızlı büyüyebilir. Böyle bir durumda yeni sistemi kaçırdığınız için üzülebilirsiniz. Aynı zamanda bu tür projeler tutmayabilir.

DAO tarzı sistemler şimdilik problemsiz ilerliyor. Ancak bu önümüzdeki aylarda sorun yaşanmayacağı anlamına gelmiyor. Eğer bu alanda yer almak istiyorsanız DAO sistemlere yatırım yapabilirsiniz. Elbette burada sorumluluk tamamen size ait olacaktır. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Kripto Para Dünyasına FED Tokadı: Büyük Hareketlenme Var

>> Kripto Para Dolandırıcısı Milyonluk Vurgun Yaptı: Hacker Hesabı Boşalttı