Dijital Euro sistemi tüm dengeleri değiştirebilir: Avrupa Birliği kararlı

Dijital Euro sistemi
Forex Currency Trading Concept. Financial Markets and Global Economy Concept. United Kingdon Pund European Euro American Dollar and Japanese Yen Currency

Dijital Euro sistemi uzun bir süredir tartışma konusuydu. Birçok ülke kendi dijital parasını çıkarmaya çalışıyordu. Son olarak Avrupa Birliği böyle bir proje başlattı. Hadi gelin konuyla ilgili merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Günümüzde dijital sistemler hayatımızın en önemli parçası haline geldi. Neredeyse tüm alanlarda bu tür sistemler tercih ediliyor. Şirketlerden insanlara kadar herkes bir şekilde dijital dünyanın parçası. Microsoft, Apple ve Zoom gibi birçok şirket dijitalleşmeye farklı alanlarda katkıda bulunmaya çalışıyor.

Japonların toplum 5.0 olarak değerlendirildiği dijital sistemlerde yepyeni bir döneme geçildi. Her şeyin dijital hale geldiği günümüzde birçok kişi yasal para birimlerinin neden dijital olmadığını merak ediyor. Avrupa Birliği bu konuda güzel bir cevap verdi diyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde Çin, kendi para birimini dijital dünyaya taşımıştı.

Dijital Euro sistemi veri analizi ile başlatıldı

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi sonunda bazı açıklamalara yer verdi. Birliğin kısa bir süre içerisinde dijital para birimi çıkaracağı biliniyordu. Özellikle dijital paralara yönelik yaşanan yoğun ilgi böyle bir karar alınmasını önemli ölçüde etkiledi. Avrupa Birliği her şeyin dijitale dönüşmesi ile birlikte para biriminin de dijital olmasında bir problem görmüyor.

Dijital Euro sistemi

Eurogroup Başkanı Paschal Donohoe konuyla ilgili bazı açıklamalara yer verdi. Dijital Euro ile ilgili raporun yayınlandıktan 9 ay sonra hayata geçtiğini söyledi. Birliğin konu ile ilgili çok fazla analiz yaptığını ifade etti. Ayrıca konuşmasında hem profesyonel kişilerden hem de vatandaşlardan veri aldıklarını sözlerine ekledi.

Yeni dijital para 1 yıl içerisinde yürürlüğe girecek

Yapılan yeni çalışmalar ile birlikte dijital para biriminin sadece bir yıl içerisinde hayata geçeceği söylendi. Ancak burada önemli bir nokta var. Dijital Euro için nakit paranın yerini almayacağı belirtildi. Bir noktada nakit parayı tamamlayacak diyebiliriz.

Avrupa Birliği yasaları çerçevesinde oluşturulacak bu para birimi çevre dostu olacak. Diğer dijital paralar ile kıyaslandığında aslında bunun çok önemli bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Peki sizce dijital euro sistemi vatandaşlar tarafından benimsenir mi?

İlgili Haberler:

>> En yüksek otomobil vergisi hangi ülkede: Avrupa ile kıyasladık

>> Kripto Paralarda Haziran Sonu Neler Yaşandı: Yatırımcıların Yüreği Ağzına Geldi (21 – 28 Haziran)