Netflix Oyun Çalışmalarına Ağırlık Veriyor: Tecrübeli İsim İşe Alındı

Apple uygulama komisyonları

Bilgiler Netflix film ve dizi servisinin oyun konusunda da çalışmalarını hızlandırdığını gösteriyor. Özellikle firmanın bu projeye liderlik etmesi için oyun tecrübesi olan çalışanlar alması dikkat çekti. İşte gelişmenin detayları…

Netflix’in oyun geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı olarak Oculus’tan Mike Verdu’yu işe aldığı ortaya çıktı. Böylece bu hamle Netflix’in oyun sektörüne adım atma yolundaki ilk büyük adımı olarak kayıtlara geçti. Mayıs ayında Netflix, bugün duyduğumuz şeyi yapmayı planladığına dair bir söylenti üzerine açıklama yapmıştı. Haberini yaptığımız açıklamada firma, etkileşimli eğlence konusunda çalışmaktan heyecan duyacaklarını söyledi.

Ayrıca firma yaptığı açıklamada oyun konusunda önemli isimleri kadrosuna katmaktan da bahsetti. O zaman da tüm bu adımlar firmanın oyun geliştirme planları olduğu şeklinde algı yarattı. Şimdi ise bu amaç uğrundaki ilk hamlenin gerçekleştiğine şahit olduk.

Bu adımın sonuçlarının neler olacağını yorumlamak henüz mümkün değil. Ne var ki seyirlik firmasının bu konuda Amazon ve Google’ı takip ettiği kesin. Lakin bu iki firma daha önce tecrübeli olmadıkları bu sektörün ne kadar zorlu olduğunu tecrübe etti. Amazon henüz bir oyun dahi yayınlamayı tam olarak başaramadı. Google ise Stadia konusunda inadını sürdürse de oyun stüdyolarını kapatmak durumunda kaldı. Netflix’in ise bu iki firmadan farkı “oyun” olarak adlandırabileceğimiz bir şey yayınlamış ve başarı kazanmış olması.

Summer Game Fest 2021 7-11 Haziran haftasında gerçekleşecek

Netflix yeni oyun girişimiyle yalnızca interaktif yapımları hedeflemiyor

Hatırlarsınız ki daha önce firmanın elinden Black Mirror ve Bear Gryls için birer interaktif bölüm karşımıza çıkmıştı. Bu iki içeriğin süper yenilikçi olduğunu söyleyemesek bile ses getiren içerikler olduğu kesin. Ancak bu sefer hedefte sadece bu yapımlar yok. Firma etkileşimli yapımlar için de personel arayışında. Ancak bunun yanında gerçekten tam olarak “oyun” diyebileceğimiz içeriklerin de hedefte olduğu tahminler arasında.

İlk olarak Netflix için bu adımın en büyük avantajı gittikçe sayısı artan rakiplerden ayrışmak olacak. Ayrıca tecrübeli oyun firmalarının da oyunların geleceğini akışta gördüğü bir gerçek. Bu konuda özellikle Microsoft’un “oyunların Netflix’i” olma hayali varken Netflix de kendi unvanını bu alana taşımak istiyor olmalı.

Son olarak Netflix’in içinde yer alan oyun bağlantılı içeriklere olan ilgi de önemli. Platformda son dönemde çok sayıda oyunları konu alan yapım yer aldı. Sonuçta bu da halihazırda platformu ziyaret eden geniş bir kitleden daha fazla gelir elde etmenin garanti bir yolu olacaktır.

Diğer haberler:

>> Loki 2. Sezon Yolda: Final Bölümü Beklenen Müjdeyi Verdi!

>> Microsoft PlayStation İçin Yaptığı Özel Oyunu Erteledi: 2022’de Gelecek