Dijital Pazarlara Vergi Mi Geliyor: Rekabet Kurumu Açıklama Yaptı

Kripto para platformuna ceza

Bugünlerde dijital pazarlara vergi gelme ihtimali ile ilgili bir endişe yaşanıyor. Rekabet Kurumu tarafından yapılan bazı açıklamalar sektörde yankı uyandırdı. Hadi gelin hem bu açıklamalara hem de diğer detaylara birlikte bakalım.

Ticaret özellikle son 10 yıl içerisinde çok ciddi şekilde değişti. Önceden yerleşik firmaların ve esnafların hakim olduğu sektörler bugünlerde dijital pazarlara kaydı. Durumun farkında olan devlet yetkilileri bazı yeni değişiklikler yapmaya çalışıyor. Ekonomi Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ile görüşen Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle bu konuda önemli açıklamalara yer verdi.

Rekabet Kurumu dijital yasa ile ilgili geniş çalışmalar yürütüyor. Özellikle dijital pazarlara yönelik bir düzenleme getirileceği ifade ediliyor. Her ne kadar kesin olarak açıklanmasa bile yine de bu tür pazarlarda belirli bir miktar vergi uygulanabilir.

Dijital pazarlara vergi henüz netleşmedi

Birol Küle tarafından yapılan açıklamalara göre dijital yasa Türkiye’de önemli bir değişiklik sağlayacak. Eğer bu yasa meclisten geçerse Avrupa parlamentosu ve Almanya’dan sonra bir ilk yaşanmış olacak. Özellikle kullanıcı verilerinin nasıl toplanacağı ve kullanımının ne şekilde olacağı bu yasalarla sabitlenecek.

dijital pazarlara vergi

Dünyanın en büyük e-ticaret siteleri bile çeşitli düzenlemelerle karşı karşıya kalıyor. Üstelik uluslararası hukuka uygun davranılması gerektiği için ek bazı vergiler ortaya çıkabiliyor. Türkiye’de de yine sektörün düzenlenmesi için bazı vergi kesintileri yapılabilir. Ancak bunun ne şekilde yapılacağı ve miktarı henüz net olarak bilinmiyor. Rekabet Kurumu veri kullanımı üzerinde daha fazla yoğunlaşıyor.

Rekabet Kurumu dijital pazarlara güven vermeye çalışıyor

Dijital yasa ile ilgili tedirginlik devam ediyor. Yetkililer ise konu ile ilgili olumlu açıklamalar yapıyor. Rekabet Kurumu Başkanı kimseye zarar gelmemesi için yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini söylüyor. Ayrıca dijital pazarlara zarar verecek hiçbir uygulamayı hayata geçirmeyeceklerini vurguluyor.

Genel olarak bakıldığında açıklamaların olumlu olduğu söylenebilir. Ancak dijital pazarlara vergi uygulanması muhtemelen tepki toplayacaktır. Peki sizce dijital pazarlar ile ilgili ne tür düzenlemeler yapılması gerekiyor?

İlgili Haberler:

>> Bitcoin Fiyat Tahmini Yatırımcıların İştahını Kabartıyor: Bitcoin 2021 Sonunda Ne Kadar Olacak

>> Elon Musk SHIB Coin Paylaşımı Büyük Yükseliş Sağladı: Manipülasyonlar Devam Ediyor