Discord Erişim Problemi Kullanıcıların Canını Sıktı

Discord erişim problemi

Discord erişim problemi en can sıkıcı gündemler içerisinde yer alıyor. Platform tarafından her ne kadar açıklamalar yapılsa bile yine de kesinti bazen kendisini tekrarlıyor.

Türkiye gibi birçok ülkede popüler olan Discord ne yazık ki bazı problemler ile karşı karşıya. Dün akşam saatlerinde kullanıcıların canını sıkmaya başlayan platform kesintilere sahne oluyor. 2020 yılı değerlendirildiğinde 300 milyon kayıtlı ve 140 milyon aktif kullanıcısı bulunan bu platform fena halde çöktü. Konu ile ilgili uygulamanın bir açıklama yapması bekleniyordu.

Dün akşam bu platform üzerinden arama ve mesaj yazabilme özellikleri kullanılamaz hale geldi. Kullanıcılar birbirlerine mesaj atamadı ve arama yapamadı. Bu durum büyük bir tepki oluşmasına neden oldu. Tüm gözler platform tarafından yapılacak resmi bir açıklamadaydı.

Discord erişim problemi veritabanı kaynaklı

Platform, Twitter hesabı üzerinden önemli bir açıklama yaptı. Bu açıklamada sorunun tam olarak neyden kaynaklı olduğunun bilinmediği ifade edildi. API kesintisi yaşadıklarını söyleyen uygulama, durumun araştırıldığını belirtti. Problemin tespit edildikten sonra hızlı bir şekilde çözüleceği söylendi.

Discord erişim problemi

Discord gibi uygulamalarda zaman çok büyük bir öneme sahip. Kullanıcıların çeşitli bağlantı sorunları yaşaması zamanın aleyhlerine işlemesine neden oldu. Bazı veritabanı kümelerinin sorunlu olma ihtimali bir hayli yüksek. Kimi kullanıcılar dün akşam platform hizmetlerine erişebilse bile yine de büyük bir çoğunluk sorun yaşıyordu.

Aşırı yüklenmeden kaynaklı olabilir

Discord gibi çok fazla tercih edilen uygulamalar genelde aşırı yüklenme problemi yaşayabiliyor. Özellikle son dönemlerde sunuculara çok büyük bir yük eklendi. Bu durum bazı platformları erişilemez hale getiriyor. Apple bile şu sıralar kendi bulut sisteminde bazı önemli sorunlar yaşıyor.

Discord ekibi problemin veritabanı kaynaklı olma ihtimali üzerinde duruyor. Ayrıca siber güvenlik konusunda bir tehdit olmadığı neredeyse kesin diyebiliriz. Hatırlayacağınız üzere bir dönem Twitch bilgisayar korsanlarının hedefi haline gelmişti. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> PlayStation 5 Oyun İçi Ekran Görüntüsü ve Video Paylaşımı Nasıl Yapılır?

>> Yeni Call of Duty Oyunları PlayStation’a Çıkacak Mı? Açıklama Geldi!