Dolandırıcıların Hedefi Sosyal Medya Oldu: Büyük Dolandırıcılık Vakaları Yaşanıyor

Threads milyonlarca kullanıcının

Dolandırıcıların hedefi sosyal medya platformları oldu. Özellikle son dönemlerde ciddi oranda artış yaşandığını söyleyebiliriz. Konuyla ilgili bazı ilginç rakamlar açıklandı.

Sosyal medya günümüzde en çok kullanılan platformlar içerisinde yer alıyor. Dijital mecraların adeta bayrak taşıyıcılığını yapan bu tür platformlar büyük bir hızla büyümeye devam ediyor. Hem popülerliğini arttıran hem de daha fazla kişi tarafından kullanılan sosyal medya siteleri ne yazık ki dolandırıcılık faaliyetlerinin merkezi haline geldi.

ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından yapılan açıklamalara göre 2021 yılında sosyal medya üzerinden yaşanan dolandırıcılık vakalarının çok fazla arttığı ortaya çıktı. Yaklaşık olarak 95 binden fazla kişi dolandırıcılara parasını kaptırdı. Kaybedilen miktarın 770 milyon civarında olduğu söyleniyor.

Dolandırıcıların hedefi sosyal medya

2021 yılı ile ilgili yapılan bu araştırmalara baktığımızda rakamların korkunç olduğunu söyleyebiliriz. Fotoğraf ve video paylaşmak için uğradığımız bu tür siteler dolandırıcılar tarafından büyük bir potansiyel olarak görülüyor. Raporlara baktığımızda 770 milyon dolarlık bir kayıptan bahsediliyor.

Dolandırıcıların hedefi sosyal medya

Tüm bunlara ek olarak romantik dolandırıcılık ve kripto para dolandırıcılığının büyük oranda artış gösterdiği ifade ediliyor. Kripto para sahteciliği nedeniyle 285 milyon dolar çalındı. Ayrıca çevrimiçi arkadaşlık konsepti ile birlikte bazıları evlenme vaadiyle kandırıldı.

Sahte reklamlara dikkat çekiliyor

Yapılan açıklamalarda özellikle sahte reklamlara vurgu yapıldı. Hedefli reklamcılık konusunda uyarıda bulunan yetkililer bunlara çok dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyor. Bazı kişilerin hedef alınarak reklamların gönderildiği ifade ediliyor. Mesela çevrimiçi arkadaşlık uygulamalarına zaafiyeti olanları dolandırıcılar romantik bir şekilde kandırabiliyor.

Bundan kısa bir süre önce dolandırıcılar daha çok rastgele kurban seçiyordu. Şimdi ise kimin hangi alana ilgisi varsa o yönde reklamlar ve teklifler götürülüyor. Böylece insanların çok daha rahat bir şekilde dolandırılması sağlanıyor. 2021 yılında ortaya çıkan bu rakamlar dolandırıcıların büyük oranda hedeflerine ulaştığını gösteriyor. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Spider Man No Way Home Spoilers, Sosyal Medya’nın Gündeminde

>> Trump Sosyal Medya Uygulaması Truth Social Neredeyse Hazır. İşte Detaylar