Dünyanın En Ucuz Arabası Türkiye’ye Geliyor: Hayır Akülü Araba Değil!

Dünyanın en ucuz arabası Türkiye'ye

Dünyanın en ucuz arabası Türkiye’ye gelecek iddiaları ortada dolaşıyor. Bu aracın hem tasarım hem de özellikleri bakımından son derece ilginç olduğunu söyleyebiliriz.

Küresel çapta otomobil fiyatları çok sert şekilde zarar gördü. Türkiye bundan en fazla zarar gören ülkeler içerisinde yer alıyor. Elektrikli motorlu araçlar ise hem Türkiye’de hem de dünyada yükselişini sürdürüyor. Peki uygun fiyatlı bir elektrikli araç Türkiye’de satılırsa durum ne olur?

Konuyla ilgili gelen son detaylara göre Türkiye’ye uygun fiyatlı yeni bir elektrikli kompakt araç geliyor. Bu araç Twitter üzerinden duyurulacak. Çok uygun fiyatlı olması beklenen aracın 37 bin TL üzerinden satışa sunulması bekleniyor. Yani fiyatının bir iPhone 13 Pro Max ile aynı olduğunu söyleyebiliriz.

Dünyanın en ucuz arabası ünvanına sahip

Bu aracın en önemli özelliği elbette fiyatı. Türkiye’de ucuz araçlar ve diğer bazı ekipmanlar genelde ilgi görüyor. Özellikle döviz kurunun çok sert şekilde yükselmesi bunun en önemli sebepleri içerisinde yer alıyor. Şimdi ise 37 bin TL üzerinden böyle bir parça satışı yapılmak isteniyor.

Dünyanın en ucuz arabası Türkiye'ye

Türkiye’ye gelmesi planlanan uygun fiyatlı bu araç Çinli otomobil üreticisi Changli tarafından üretiliyor. Fiyatının ise 37 bin TL olacağı söyleniyor. Fakat işin asıl kötü tarafı vergilerle birlikte bu aracın bile neredeyse 100 bin TL olacağını söyleyebiliriz. Yine de dünyanın en uygun fiyatı otomobili ünvanını kaybetmiyor.

Aracın özellikleri çok düşük

Bu aracın özellikleri tahmin edebileceğinizden bile daha düşük. Mesela ulaşabildiği maksimum hız 40 km/sa düzeyinde. Ayrıca otomobil menzili ise 100 kilometreden bile daha düşük. Tüm bunlar aracın kötü bir izlenim bırakmasına neden oluyor.

Tasarıma bakacak olursak neredeyse bir akülü arabaya benzediğini söylemek mümkün. İki kişilik olan bu araç muhtemelen Türkiye’de pek sevilmeyecek. Zaten ülkede satışa sunulup sunulmayacağı henüz net değil. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Haftanın Önemli Otomobil Haberleri: Tesla Yine Damgasını Vurdu (23 – 30 Ocak)

>> Apple Elektrikli Otomobil Bakın Hangi Özelliğe Sahip Olacak