E-Devlet ile Reklam Mesajları Nasıl Engellenir

İkinci El Telefon Alırken

Çoğu vatandaşın derdi olan reklam mesajları, E-Devlet üzerinden engellenebiliyor. İşte tanıtım mesajlarını engelleme yöntemi.

Bazen herhangi bir web sitesine veya farklı bir uygulamaya kayıt oluyoruz. Daha sonrasında ise hiç alakamız olmayan yerlerden tanıtım amacıyla kısa mesaj alıyoruz. Hatta bazen telefonlarından dahi arayabiliyorlar. Ticaret Bakanlığı söz konusu sorunun önüne geçmek adına harekete geçti. Ve vatandaşların bilmediği numaralardan gelen tanıtım mesajlarını engelleyebileceklerini açıkladı. Ve bunu gerçekleştirebilmek için herhangi bir devlet dairesine gitmeye gerek bile yok. E-Devlet uygulaması veya web sitesi üzerinden bu işlemi yapmak mümkün. İşte detaylar.

Bazen bir siteye kayıt olduğumuzda haftalar sonra çok alakasız yerlerden mesaj alabiliyoruz. Veya daha önce bir banka kartı kullandıysanız, daha sonrasında o banka ile çalışmıyorsanız hala söz konusu banka tarafından tanıtım mesajları gelmeye devam ediyor. Artık bu sorunun üstesinden gelmek mümkün. E-Devlet uygulaması ve web sitesi sayesinde size mesaj atan şirketlerin isimlerini dahi görmek mümkün.

E-Devlet Reklam Mesajları Engelleme Yöntemi

 1.  E-Devlet’e akıllı telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan giriş yapın.
 2.  Arama yerine ”Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi” yazın. (Ticari elektronik yazdığınızda seçeneklerde karşınıza çıkacaktır.)
  E-Devlet Reklam Mesajları
 3.  Daha sonrasında sağ üst sekmede bulunan ‘Yeni İletişim Adresi ekle’ seçeneğine tıklayın.
 4. Açılan ekranda ‘Kişisel verilen Korunması ve İşlenmesi Aydınlatma metnini okuyun ve okuduğunuza dair kutucu işaretleyin.
 5. Alt tarafta bulunan iletişim adresi tipi sekmesindeki, telefon numarası kutucuğunu işaretleyin.
 6.  Kutucuğu işaretlediğinizde karşınıza ad soyad ve telefon numarası kısmı gelecektir. Bu ekranda bilgilerinizi doldurun.
 7. Bilgilerinizi doldurduktan sonra ‘İletişim adresiniz başarılı bir şekilde kaydedilmiştir’ yazan bir ekran ile karşı karşıya gelmeniz gerekiyor.
 8. Bu işlemde sonra sağ üstte bulunan İletişim Adresi Listesi seçeneğine tıklayın.
 9. Bu işlemde sonra ortaya çıkan liste, sizin telefon numaranıza SMS ve arama izni olan şirketleri gösteriyor.
 10. Dilerseniz Onay Düzenle sekmesinden istediğiniz şirketi SMS ve arama kısmından engelleyebilirsiniz.
  E-Devlet Reklam Mesajları

Bu yazımızda sizlerle E-Devlet üzerinden reklam mesajlarının nasıl engelleneceğini anlattık. Daha fazlası için beklemede kalın.

İlgili Haberler

>> Kripto Para Vergisi Geldi: Ne kadar Vergi Ödenecek?

>> Sophos Intercept X ‘in Geleceği Hakkında Detaylar Ortaya Çıktı