Kripto Para Vergisi Geldi: Ne kadar Vergi Ödenecek?

Ethereum yukarı doğru

Uzun süredir beklenen kripto para vergisi sonunda geldi. Yeni alınan bir karar ile birlikte bundan sonra kripto paralardan vergi alınabilecek. İşte merak edilen detaylar.

Kripto paralar son dönemlerde çok ciddi bir yükseliş kaydetti. Sadece Bitcoin bile Mart ayı ile kıyaslandığında en az yüzde 600 oranında değer kazandı. Ayrıca diğer kripto para birimlerinde de benzer yükselişler yaşandığı görülüyor. Vatandaşlar bundan para kazanmaya başlayınca devletin yetkili kurumları vergi kararı aldı.

Türkiye’de bildiğiniz üzere para kazanılan her şeyden mutlaka vergi kesiliyor. Hatta herhangi bir şirkette maaşlı çalışan olsanız bile yine de bir şekilde vergi alınıyor. Maliye, Sermaye Piyasası Kurulu ve Merkez Bankası kripto paralar üzerinden elde edilen gelirler ile ilgili de bazı kararlar aldı.

Kripto para vergisi kafa karışıklığı yarattı

Kripto paralar ile ilgili vergi kararı kesinleşti. Buna göre eğer sahip olduğunuz Bitcoin ve diğer kripto paraları yakınlarınıza devretmek isterseniz belirli bir miktarda miras vergisi ödemeniz gerekecek. Böyle bir durumda kripto para varlığınızı maliyeye bildirmeniz gerekiyor.

kripto para vergisi

Bu karar sadece Bitcoin ile ilgili alınmadı. Aynı zamanda diğer tüm kripto paralarda da benzer şekilde miras vergisi alınabilecek. Üniversitelerin konuyla alakalı yetkili kurumları tarafından yapılan açıklamaya göre veraset ve intikal vergisi alınabilecek. Kripto para vergisi böylece kesin olarak gelmiş olacak.

Kripto paralar nasıl tanımlanacak?

Kripto paralarla ilgili en önemli problemlerden birisi de hiçbir gruba girmiyor oluşlarıdır. Yani normal şartlarda altın ve dolar gibi birçok türden vergi alınıyor. Fakat Bitcoin ve kripto paralar hiçbir gruba ait değil. Bunlar için emtia denilemiyor. Devlet yetkililerinin işte tam da bu nedenle yeni bir kavram üretmesi gerekiyor.

Bitcoin ve diğer kripto paralar çok yeni olması nedeniyle henüz vergi kapsamına girmiyor. Bugün alınan ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından onaylanan kararlar ile yeni yeni vergiler alınmaya başlandı. Birçok kişi açıkçası bu durumdan pek hoşnut olmadı. Peki sizce kripto para vergisi alınmalı mı?

İlgili Haberler:

>> Sophos Intercept X ‘in Geleceği Hakkında Detaylar Ortaya Çıktı

>> Samsung, Google, Oppo ve Xiaomi için katlanır ekranlar geliştirecek