Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Türkiye’de Giderek Artıyor: Yeni Lisanslar Verildi

Elektrikli araç şarj istasyonları

Elektrikli araç şarj istasyonları her geçen gün daha fazla artış gösteriyor. Konuyla ilgili ortaya çıkan bazı detaylara baktığımızda bunun umut verdiğini görüyoruz.

Her geçen gün elektrikli araçlarla ilgili yeni bazı haberler geliyor. Doğal kaynakların azalması ile birlikte elektrikli araçların önemi hiç şüphesiz ciddi oranda arttı. Türkiye’de de benzer bir durumun olduğunu görüyoruz. 2021 yılı verilerine baktığımızda Türkiye’de 6500 adet elektrikli aracın yollarda olduğu görülüyor.

Başka ülkelerle kıyaslandığında elbette bu rakam yetersiz. Ancak Elon Musk Türkiye’de Tesla araçlarının satışı ile ilgili bazı çalışmalar yapmıştı. Ayrıca TOGG ile ilgili bazı beklentiler var. Tüm bunlar birleştiğinde Türkiye’de elektrikli araç kullanımının giderek artacağını söyleyebiliriz.

Elektrikli araç şarj istasyonları artış gösteriyor

Elektrikli araçlar için en önemli detaylardan birisi de hiç şüphesiz şarj istasyonlarıdır. Dünyada bile şu an yeterli oranda şarj istasyonu yok. Bu durum elektrikli araçlara büyük zorluk yaşatıyor. Enerji piyasası düzenleme kurumu başkanı Mustafa Yılmaz şarj istasyonu sayısının artacağını söyledi.

Elektrikli araç şarj istasyonları

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara göre dosyaları tamamlanmış olan 5 adet elektrikli şarj istasyonu lisans başvurusu değerlendirildi. Sonuç olarak bu istasyonlara gerekli lisans belgeleri verildi. Türkiye’de şu an için 3500 civarında şarj ünitesi yer alıyor.

Şarj istasyonu sayısının artırılması gerekiyor

Avrupa Birliği tarafından alınan karar ile birlikte 2030 yılından sonra tamamen elektrikli araç kullanımına geçilecek. Şimdiden bunun çalışmaları tamamlandı bile. Türkiye’de ise 1 milyon civarında elektrikli aracın 2030 yılında yollarda olacağı söyleniyor.

Böyle bir durumda en az 100 bin şarj ünitesi ihtiyacı mevcut. Türkiye’de yer alan şarj ünitesi sayısı ise sadece 3500. Bu rakamın ciddi ölçüde arttırılması gerekiyor. Yani yaklaşık olarak 30 katlık bir ihtiyaçtan bahsedebiliriz. Her geçen gün daha fazla ihtiyaç artıyor ve bu durum elektrikli şarj istasyonlarını değerli hale getiriyor. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Honda Elektrikli Otomobil Devrimi Yapmak İstiyor: Rakamlar Belli Oldu

>> Elektrikli Araçlar Evlerde Şarj Olacak: Gece Şarj Et Sabah Yola Çık