Honda Elektrikli Otomobil Devrimi Yapmak İstiyor: Rakamlar Belli Oldu

Honda elektrikli otomobil devrimi için kolları sıvadı. Yapılan yeni açıklamalarda 2030 yılına kadar 30 farklı elektrikli otomobil modeli çıkaracağını belirtti.

Dünyanın en büyük otomobil devleri içerisinde yer alan Honda bazı açıklamalar yaptı. 2040 yılına kadar bütün araçlarının elektrikli olmasını hedeflediğini belirtti. Bu sayede şirket hem Avrupa’da hem de dünyanın diğer ülkelerinde zor durumda kalmayacak. Otomobil satışlarının yüzde 40 gibi bir bölümünün elektrikli olması için çalışmalar hızlandırıldı.

Hedefine ulaşmak üzere çalışmalarına son derece hızlı bir şekilde devam eden Honda yeni paylaşımlar yapıyor. Şirket bu defa hedeften ziyade planlarını açıklama kararı aldı. 2030 yılına kadar yaklaşık olarak 30 yeni elektrikli otomobil modelinin piyasaya sürüleceği belirtildi.

Honda elektrikli otomobil devrimi istiyor

Önümüzdeki 10 yıl boyunca elektrifikasyon çalışmaları için yaklaşık olarak 40 milyar dolarlık bir harcama yapacağını belirten Honda böylece ne kadar kararlı olduğunu göstermiş oldu. Şirket elektrikli dikey kalkış yapabilen araçlar geliştirmek istiyor.

Honda elektrikli otomobil devrimi

Her ne kadar bunun daha çok bir seçim olduğu düşünülse bile aslında durum tam tersi. Avrupa Birliği 2030 yılından itibaren sadece elektrikli araç satışına izin verecek. Yani Honda istemese bile bu elektrikli araç devrimini yapmak zorunda. Aksi halde Avrupa Birliği gibi pazarlarda satış gerçekleştiremeyecek. Şirket bu tür nedenlerden dolayı zor durumda kalmak istemiyor.

Elektrikli araç araştırma ve geliştirme çalışmalarını hızlandıracak

Honda ile ilgili çok önemli bir detay daha ortaya çıktı. Şirketin araştırma ve geliştirme ile birlikte elektrikli otomobil modellerini üst seviyelere çıkarmak istediği görülüyor. Bütün bu çalışmalar için 64 milyar dolarlık yatırım gerçekleşecek. Her yıl Honda, işini genişletmek için girişimlere 80 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planlıyor.

Günümüzde elektrikli otomobil üretmeyen markaların ileride ayakta kalamayacağı çok açık. Honda muhtemelen bu tür yatırımlarını giderek daha fazla artıracak. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Uygun Fiyatlı Tesla Otomobil İçin Düğmeye Basıldı: Geliyor Gelmekte Olan

>> Xiaomi Elektrikli Otomobil Yolda: Patent Bilgileri Sızdırıldı!